Kraków Airport wraca na dobre tory. „Powitaliśmy 3-milionowego pasażera”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W czwartek 23 czerwca na krakowskim lotnisku powitano 3-milionowego pasażera. To znak, że ruch lotniczy odżywa po okresie wzmożonej pandemii i obostrzeń sanitarnych. Podobny wynik port lotniczy odnotował w rekordowym 2019 roku.

– Dzisiaj na lotnisku o godz. 10:55 symbolicznie powitaliśmy 3-milionowego pasażera w ilości obsłużonych gości, od początku 2022 roku – poinformował w czwartek Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

3-milionowy pasażer pod koniec czerwca to świetny wynik dla krakowskiego lotniska, biorąc pod uwagę dane z poprzednich lat. W rekordowym 2019 roku Kraków Airport obsłużyło 8,4 mln pasażerów, z czego 3-milionowy pasażer pojawił się na lotnisku w maju.

Najgorsze dla lotniska były dwa poprzednie lata i czas epidemii. W całym 2020 roku z usług portu lotniczego skorzystało mniej niż 3 mln osób – prawie 2,6 mln. W 2021 roku liczba pasażerów ledwie przekroczyła 3 mln (dokładnie 3,07 mln), przy czym 3-milionowego pasażera obsłużono w grudniu.

Cel, jaki lotnisko sobie obrało na 2022 rok względem liczby pasażerów, to 5,4 mln pasażerów, o czym mówił w kwietniu prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

Czartery niezbyt istotne

Na sezon letni, trwający od kwietnia do października, krakowskie lotnisko przygotowało łącznie 6 mln foteli dla pasażerów w różnych kierunkach świata. W wakacje bezpośrednio z Krakowa dolecimy do Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Grecji, Izraela, Włoch, Czarnogóry, Maroko, Portugalii, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy na Cypr i Maltę. Rejsy krajowe, które wchodzą do letniej siatki połączeń lotniska, to m.in. Gdańsk, Olsztyn czy Bydgoszcz i „wszystkie te kierunki cieszą się ogromną popularnością” – mówi Natalia Vince, rzeczniczka Kraków Airport.

3-milionowy pasażer w czerwcu to m.in. zasługa tak rozbudowanej siatki lotów w Kraków Airport na letni sezon wypoczynkowy. Loty czarterowe w Balicach mają w tym swój niewielki udział.

– Każdy segment ruchu jest dla nas ważny, ponieważ odpowiada on na potrzeby określonej grupy pasażerów. W Kraków Airport jednak większość pasażerów, podróżujących w celach wakacyjnych, korzysta z oferty połączeń rozkładowych. Co ważne, połączenia te służą nie tylko pasażerom, którzy samodzielnie planują swoją podróż, ale i biura podróży korzystają z tej możliwości przelotu dla swoich klientów – wyjaśnia Natalia Vince.