Kraków. Cheeseburger, kurczak i pierogi ruskie najczęściej zamawianymi daniami

fot. pexels.com

Portal Pyszne.pl podsumował 2022 rok pod względem najczęściej składanych zamówień. Co mówią o krakowianach dane związane z zamówieniami jedzenia do domu?

Raport Pyszne.pl oparty jest o analizę zachowań ponad 3,5 milionów aktywnych użytkowników serwisu. To również dane dostarczone przez globalny instytut badający trendy, WGSN, a także lokalne badanie rynkowe przeprowadzone przez agencję badawczą Insight Lab

Co zamawiają Polacy?

W klasyfikacji najpopularniejszych potraw w kraju mamy zmianę lidera. Zwycięska przed rokiem pizza została zdetronizowana przez burgery. Włoskie placki tym razem muszą zadowolić się drugą pozycją. Stabilne, trzecie miejsce na podium, podobnie jak przed rokiem, zajmuje z kolei kebab.

Choć kebab zajął dopiero trzecie miejsce w kategorii najpopularniejszych potraw, to kuchnia arabska jest tą, która najbardziej zyskała w 2022 roku na popularności. W serwisie, w porównaniu z poprzednim rokiem, zdecydowanie przybyło również zamówień z restauracji greckich i indyjskich. Większym zaufaniem darzymy więc souvlaki, gyros i świeże sałatki oraz aromatyczne masale, rozpływające się mięso i chrupiące chlebki z pieca tandoor.

Najczęściej zamawianymi daniami w Krakowie jest cheeseburger, kurczak po wietnamsku oraz pierogi ruskie. Kuchnie, które z kolei najszybciej zdobywają popularność, to kuchnie arabska, indyjska, oraz włoska.

„Wskaźnik pizzy” mówi: jest drożej

W ciągu ostatniego roku, w wyniku inflacji oraz rosnących cen energii, koszty prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej stały się niezwykle wysokie. Odbija się to na cenach, a w konsekwencji portfelach Polaków.

W 2021 roku średnia cena włoskich placków w Polsce wynosiła 33 zł. W 2022 roku to już 39 zł, co oznacza wzrost aż o 18%. Mieszkańcy Krakowa natomiast w tym roku na pizzę musieli wydać średnio 40 zł.