Kraków ma już 62 Lajkoniki. Cztery z nich potrafią jechać bez zasilania z sieci

fot. MPK Kraków

MPK pochwaliło się pod koniec roku, że do Krakowa dotarło już 12 tramwajów Lajkonik z nowego zamówienia. W połączeniu z Lajkonikami dostarczonymi w latach 2019-2021 daje to 62 pojazdy, z czego cztery wyróżniają się dodatkową funkcjonalnością.

Pasażerowie mają już do dyspozycji 12 nowych Lajkoników II, które są częścią największego do tej pory realizowanego przez MPK kontraktu na dostawę nowych wagonów, obejmującego w sumie 60 tramwajów. Tym samym została zrealizowana pierwsza z trzech umów z firmą Stadler, która zakładała odbiór 10 Lajkoników II (kolejne dwie umowy obejmują dostawę po 25 sztuk Lajkoników II).

Bez zasilania

Dwa z najnowszych tramwajów są wyposażone w innowacyjny system, który pozwala na jazdę z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej na odcinku co najmniej trzech kilometrów. To oznacza, że Kraków ma już cztery takie tramwaje, bo dwa pierwsze wagony z takim rozwiązaniem przyjechały w ramach wcześniejszej partii 50 Lajkoników, które były dostarczane w latach 2019 – 2021.

MPK zapowiada, że każdy z tych czterech wagonów będzie kierowany do obsługi linii nr 18 (Czerwone Maki P+R – Krowodrza Górka), po to, aby w rejonie pierwszej obwodnicy mógł być testowany system jazdy z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej.

Inne w przyszłości

Wszystkie pozostałe Lajkoniki będą miały instalację umożliwiającą zamontowanie tego systemu w przyszłości To rozwiązanie ma umożliwić jazdę tramwajom w przypadku, gdy nie będzie możliwości korzystania z sieci trakcyjnej (np. w przypadku awarii zasilania). W przyszłości pozwoli to także na uruchomienie w obrębie pierwszej obwodnicy fragmentów linii bez konieczności stawiania słupów trakcyjnych.

W najnowszych Lajkonikach jest więcej przestrzeni z niską podłogą, a także więcej miejsca dla osób poruszających się na wózkach. Nowością są także specjalne oparcia dla osób stojących. Tramwaje mogą przewieźć jednocześnie 238 pasażerów, w tym 75 osób na miejscach siedzących.