Krakowianie pobiegną z czworonogami

fot. Organizator

25 sierpnia wystartuje II Ogólnopolski Bieg Dobroczynny z Psami Dog Run. Głównym celem imprezy jest zebranie wśród uczestników funduszy na działalność Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i fundacji La Fauna zajmującej się interwencją i adopcją zwierząt.

 

Bieg rozegra się na krakowskich Błoniach. Uczestnicy będą mieli do pokonania dwa dystanse. Krótszy – sprinterski o długości trzech kilometrów i dłuższy – główny liczący sześć kilometrów. Inaczej, niż w ubiegłym roku, trasy biegu poprowadzą nie po asfaltowych alejkach, a po trawiastej części Błoń. Zmiana jest, jak mówią organizatorzy, reakcją na opinie uczestników ubiegłorocznego biegu.

 

Trzy cele

Organizatorzy podkreślają, że impreza ma trzy podstawowe cele. Pierwszy, i najbardziej oczywisty, to dobroczynność. Pieniądze pochodzące z zapisów na wydarzenie trafią do podopiecznych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i fundacji La Fauna. – Pozostałe dwa cele, to budowanie relacji pomiędzy człowiekiem a jego psem oraz aktywizacja krakowian, którzy mają okazję do tego, by dobrze się bawić. Bo trzeba powiedzieć, że, by wziąć udział w biegu, nie trzeba mieć niesamowitych zdolności. Limity czasowe pozwalają na pokonanie tras spacerem – mówi Grzegorz Fujak, organizator Dog Run.

 

Kraków pionierem w Europie

 

Pomysł na zorganizowanie biegu narodził się w ubiegłym roku. Choć na świecie podobne imprezy nie są niczym niecodziennym. – Jeżeli chodzi o Europę, to robimy to jako pierwsi. Potencjał jest duży, bo w Polsce mamy 7 mln psów – wyjaśnia Fujak. Do ubiegłorocznego biegu zgłosiło się 160 zawodników; statecznie wystartowało 130 z nich. Jak mówi Fujak, uczestników odstraszyła pogoda, bieg rozgrywał się bowiem w ulewnym deszczu.

 

Miasteczko biegowe

 

Tegoroczny Dog Run będzie imprezą w pełni profesjonalną. Na Błoniach stanie miasteczko biegowe, a na trasie na czworonożnych uczestników będą przygotowane specjalne punkty z wodą do picia.

W miasteczku pojawią się również zaproszeni przez organizatorów goście. – Przede wszystkim będą to ludzie związani ze zwierzętami – lekarze zoo-fizjoterapeuci, behawioryści czy groomerzy – wylicza Fujak.

 

Nie zabraknie stoisk adopcyjnych KTOZ-u i La Fauny, pokazów psich szkół i przedszkoli, jak również animacji dla najmłodszych, a ci, którym nie wystarczy sam bieg, będą mogli spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanym torze przeszkód.

 

W biegu mogą wziąć udział wszystkie osoby, które w dniu zawodów ukończyły 16 lat i, co jasne, posiadają psa (maksymalnie dwa). Są również pewne ograniczenia. Ze startu wykluczone są czworonogi ras uznawanych za agresywne. Dla każdego biegu obowiązują limity czasowe. Na przebycie krótszej trasy zawodnicy mają 50 minut, zaś dłuższej – 90. Szczegółowe informacje o imprezie można znaleźć na internetowej stronie wydarzenia www.dogrun.pl.


comments powered by Disqus