Krakowianie wybrali najlepsze księgarnie w mieście

Księgarnia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Znamy wyniki piątej edycji plebiscytu Wybieramy Księgarnie Roku. W tegorocznej edycji mieszkańcy Krakowa oddali ponad 3 tys. głosów.

Celem akcji jest promocja działających w Krakowie niezależnych księgarń. Krakowianie i krakowianki wrzucali karty do głosowania do urn znajdujących się w 34 księgarniach i antykwariatach biorących udział w konkursie.

Mieszkańcy mogli też oddawać swoje głosy online za pośrednictwem strony internetowej. Plebiscyt objął cztery kategorie odpowiadające temu, co czytelnicy i czytelniczki cenią w księgarniach najbardziej: autorski wybór książek, profesjonalna obsługa, klimat miejsca i ciekawy program wydarzeń kulturalnych.

Zwycięzcy

W tym roku wyróżnienie otrzymały: Główna Księgarnia Naukowa, Księgarnia WAM, Cafe NOWA Księgarnia i Spółdzielnia Ogniwo. Triumfowały one kolejno w czterech kategoriach: Najlepsze książki, Najlepsi księgarze, Najlepszy klimat i Najlepsze wydarzenia.

„Miejsce, bez którego nie wyobrażam sobie Krakowa”, „Miejsce, w którym od kilkudziesięciu lat przeglądałem i kupowałem interesujące mnie książki” – tak głosujący w plebiscycie internauci opisali Główną Księgarnię Naukową przy ul. Podwale 6, doceniając szeroki wybór tytułów. Zwyciężczyni w kategorii Najlepsze książki jest obecnie największą niezależną (niesieciową) księgarnią w Polsce, która oferuje łącznie ok. 50 tysięcy tytułów stacjonarnie i ponad 110 tysięcy tytułów w księgarni internetowej.

W kategorii Najlepsi księgarze zwyciężyła Księgarnia WAM – jedna z największych księgarń katolickich w Polsce. Oferuje ponad 15 tysięcy tytułów zarówno Wydawnictwa WAM, jak i innych domów wydawniczych. W jej ofercie znajdują się m.in. książki religijne, naukowe, beletrystyka, literatura dziecięca i młodzieżowa. Księgarnię mieszczącą się przy ul. Kopernika 26 głosujący docenili za „przemiłych księgarzy” rozumiejących potrzeby czytelników, którym „swój czas poświęcają w 100%”.

W Cafe NOWA Księgarnia na os. Zgody 7 można znaleźć szeroką ofertę książek dla dzieci, literaturę współczesną, komiksy, albumy, reportaże, kryminały i powieści obyczajowe. „Cafe NOWA Księgarnia to prawdziwe centrum słowa, kultury i spotkań w Nowej Hucie” – napisała o niej jedna z głosujących. W tym roku księgarnia została nagrodzona w kategorii Najlepszy klimat.

„To nie tylko księgarnia”

„Spółdzielnia Ogniwo to nie tylko księgarnia. To miejsce, gdzie można spotkać wspaniałych ludzi. Napić się kawy i zagryźć brambůrkami. Wziąć udział w interesującym spotkaniu i poszerzyć horyzonty. To miejsce potrzebne temu miastu, tej dzielnicy i nam wszystkim” – tak twierdzi jedna z czytelniczek głosujących w plebiscycie i z pewnością nie jest w tym stwierdzeniu osamotniona. Niezależna księgarniokawiarnia działająca przy ul. Smolki 11A w Podgórzu zwyciężyła w kategorii Najlepsze wydarzenia.

Najwięcej głosów zdobył Antykwariat Abecadło przy ul. Kościuszki 18, działający w miejscu dawnej apteki Pod Aniołem Stróżem. To miejsce, w którym można kupić i sprzedać używane, dawne czy zabytkowe książki, ale także minikawiarnia oraz przestrzeń wystaw, koncertów, spotkań literackich, kulturalnych i społecznych. Przyjemnej lekturze można oddać się w zabytkowym wnętrzu, jak i w ogrodzie – w sąsiedztwie pięknego pomnika przyrody, czyli niezwykłego i dostojnego klonu.

Organizatorzy plebiscytu Wybieramy Księgarnie Roku to Miasto Kraków i KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

comments powered by Disqus