Krakowscy kupcy apelują o zmiany w prawie i współpracę

Wiesław Jopek - w środku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

O odwrócenie negatywnych zmian podatkowych i o chęć kompromisu na gruncie lokalnym apelował w niedzielę prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Niedzielne obchody Święta Kupca, w 613 roku istnienia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, rozpoczęły się mszą w kościele pw. św. Barbary. Po niej orszak kupiecki przeszedł z kościoła pod estradę Targów Bożonarodzeniowych, gdzie prezes kongregacji Wiesław Jopek wygłosił orędzie kupieckie.

Jak mówił, mijający 2023 rok był trudnym czasem, pełnym wyzwań i wytężonej pracy. – Kupcy, lokalni przedsiębiorcy są od lat adresatami niełatwych do stosowania przepisów i regulacji. Tak na szczeblu centralnym – poprzez skomplikowane ustawy, nieustannie zmieniające się prawo podatkowe, jak i lokalnie – tłumaczył.

– Apelujemy przede wszystkim o odwrócenie negatywnych zmian podatkowych. Liczymy, że obecny rząd zrealizuje swoje obietnice choćby w zakresie przywrócenia normalności ze składką zdrowotną, bo to przecież absurd, by płacić składkę zdrowotną od samochodu dostawczego – wyliczał Wiesław Jopek. – Z całą mocą uważamy, że jedną z kolejnych kluczowych reform gospodarczych powinien być obowiązek płacenia podatku VAT wyłącznie od faktur zapłaconych, by nie doprowadzać do utraty płynności dobrze prosperujących firm z powodu nieuczciwych kontrahentów – stwierdził.

Zaapelował też do władz miasta. – O chęć kompromisu, daleko idącego dialogu i przede wszystkim proszę o otwartość na rozmowy z nami. Wszyscy bowiem chcemy dobra dla tego miasta i jego mieszkańców. Dlatego warto rozmawiać i budować mosty porozumienia, zamiast przyjmować twarde rozwiązania, które w finalnym rozrachunku uderzają w lokalną przedsiębiorczość i nie przynoszą nic dobrego – skomentował.