Krakowscy seniorzy uczą się języków

fot. pixabay.com

Krakowianie po 60. roku życia, którzy chcą trenować swoje umiejętności lingwistyczne lub poznać nowy język od podstaw znajdą bezpłatne kursy w Centrach Aktywności Seniora. W większości CAS-ów można uczyć się języka angielskiego na poziomie podstawowym. Niektóre placówki oferują także kursy dla zaawansowanych. W centrach odbywają się również warsztaty z innych języków, m.in. włoskiego, francuskiego i niemieckiego.

Do grona uczestników kursów językowych w CAS należy 76-letni pan Jan, który od niedawna uczy się angielskiego na poziomie zaawansowanym w CAS “Siemacha” przy ul. Długiej. O kursie dowiedział się z internetu. - W szkole nie miałem szans na naukę tego języka. Za moich czasów w szkole były tylko lekcje rosyjskiego. Już jako dorosły człowiek 30 lat temu poszedłem prywatnie na kurs podstawowy, ale długo nie korzystałem z tej wiedzy. Wiele rzeczy zapomniałem. Teraz w Centrum Aktywności Seniora chcę nauczyć się angielskiego od nowa - przyznaje pan Jan. Szczególnie zależy mu na tym, żeby znać zwroty i wyrażenia, które pozwolą swobodnie komunikować się z obcokrajowcami podczas zagranicznych wyjazdów.

Pan Jan miał już okazję, żeby skorzystać z nowych umiejętności. Kilka razy był w Anglii, Szwajcarii, we Włoszech i we Francji. - W nauce angielskiego nie ma niczego, co sprawia mi trudności. Jeśli człowiek uczy się systematycznie, to zagadnienia stają się coraz łatwiejsze - zapewnia pan Jan.

Podobnego zdania jest dr Wanda Wielgosz, która na co dzień pracuje z seniorami w CAS przy Sienkiewicza 2, gdzie prowadzi zajęcia z języka francuskiego. Sama jest już na emeryturze. Udziela lekcji bezpłatnie, bo chce pielęgnować swoją pasję i miłość do języka. - Dawniej uczyłam studentów filologii romańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wyższej Szkole Pedagogicznej, czyli na dzisiejszym Uniwersytecie Pedagogicznym - wspomina dr Wanda Wielgosz. Obecnie organizuje dla seniorów w CAS zajęcia na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Lekcje są prowadzone metodą konwersacyjną w grupach, które liczą ok. 5 osób. - Na początku uczymy się podstawowych zwrotów: jak opowiadać o swoim kraju i otoczeniu, ćwiczymy wymowę i przydatne sformułowania - podkreśla dr Wielgosz.

- Trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o metody nauczania, szukam najciekawszych podręczników w księgarni francuskiej i zawsze przygotowuję zadania domowe - wylicza dr Wanda Wielgosz i dodaje, że jej uczniowie nie poddają się, nawet jeżeli mają trudności z opanowaniem języka. Zdarza się, że seniorzy, którzy ukończyli semestr kursu, ponownie przychodzą na zajęcia od podstaw, żeby powtórzyć pewne zagadnienia. - Wielu z nich to osoby po 70. roku życia, które szukają nowych wyzwań i zainteresowań. Chcą wyjść z domu i spędzić czas wśród sympatycznych ludzi - dodaje dr Wielgosz.

Jak znaleźć zajęcia językowe w CAS?

Lista 35 Centrów Aktywności Seniora w Krakowie jest dostępna na stronie internetowej www.dlaseniora.krakow.pl. Kiedy wyszukamy centra w naszej okolicy, możemy sprawdzić tam plan zajęć na poszczególne miesiące. W planie znajduje się informacja o dostępnych zajęciach językowych. Następnie wystarczy skontaktować się z biurem CAS i zapytać, czy na wybranych przez nas zajęciach są jeszcze wolne miejsca.

Przykładowa oferta językowa w Centrach Aktywności Seniorów:

- Język włoski na poziomie podstawowym i zaawansowanym - CAS przy parafii św. Kazimierza w Krakowie, ul. Bobrowskiego 6, tel. 12-417-35-00

- Język niemiecki na poziomie podstawowym i zaawansowanym - CAS „Młodzi duchem”, Zespól Szkól Ogólnokształcących Nr 14 os. Dywizjonu 303/66, tel. 722 -102-173

- Język francuski na poziomie podstawowym i zaawansowanym - CAS “Aktywny Senior - Optymista”, ul. Sienkiewicza 2a, 12 634 51 57