Krakowska zapiekanka vs kebab

Odpowiedni opiekacz jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego punktu gastronomicznego, oferującego klientom przepyszne zapiekanki czy kebaby.

Produkty dostępne w naszej ofercie, na przykład te znajdujące się pod linkiem gastroprodukt.pl/urzadzenia-do-kebaba są w stanie znacznie usprawnić pracę Twojego baru czy restauracji. Kupując opiekacz do kebaba, powinieneś jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas zakupów, aby wyposażenie kebaba było jak najlepsze?

Opiekacz do kebaba - jak dopasować go do swoich potrzeb?

Co będzie lepsze: gazowy opiekacz do kebaba (gastroprodukt.pl/gyros-kebab-gazowy) czy elektryczny opiekacz? Opiekacze gazowe są zasilane płynnym gazem (gaz ziemny) - który może na przykład pochodzić z butli. Zazwyczaj kupuje się je do placówek gastronomicznych. Do niewątpliwych zalet tego rodzaju modeli zalicza się stosunkowo niewielki koszt eksploatacji, co będzie miało znaczenie przede wszystkim w restauracji, pubie czy barze. Gazowy opiekacz do opiekania mięsa uformowanego w konkretnym kształcie może jednak opiekać je w sposób niezbyt równomierny, a przy tym być niebezpiecznym dla zdrowia, jeżeli pomieszczenie nie będzie miało odpowiedniej wentylacji. Elektryczny opiekacz ze stali nierdzewnej jest o wiele mniej skomplikowany w użytkowaniu i znacznie bezpieczniejszy. Do jego wad należy jednak zaliczyć dość duże koszty eksploatacji. Niektórzy twierdzą również, że te modele mogą wysuszać mięso. Jeżeli zamierzasz zakupić opiekacz do kebaba do restauracji, lepszym wyborem będzie wariant gazowy. Z kolei, jeżeli szukasz modelu opiekacza do domu, polecamy opiekacz elektryczny.

Opiekacz do kebaba - jaki wybrać?

Wybierając opiekacz do kebaba, musisz przede wszystkim zastanowić się, jakie są Twoje potrzeby. Jeżeli zamierzasz przygotowywać duże porcje tego dania i szukasz modelu do punktu gastronomicznego, powinieneś przede wszystkim zastanowić się nad ilością mięsa zużywaną każdego dnia. W niewielkich barach wystarczające będą urządzenia, mieszczące w środku około 20 kilogramów mięsa, do dużego punktu powinieneś jednak zakupić model, który zmieści do 50 kilogramów. Rozmiar mięsa jest zatem bardzo ważnym czynnikiem podczas wyboru właściwego urządzenia. Pamiętaj także o tym, że opiekacz do kebaba może posiadać silnik na dole lub u góry. Zdecydowanie bardziej polecany jest napęd na dole - ma to wpływ na znacznie większość trwałość opiekacza. Niestety, urządzenia tego rodzaju są zazwyczaj nieco droższe, niż te z silnikiem górnym. Zanim zdecydujesz się na dany model, sprawdź jaką posiada moc palników i ich ilość. Warto wiedzieć także, że opiekacz do kebaba to nie wszystko, co będzie Ci potrzebne do jego przygotowania. Musisz wyposażyć lokal również w nóż elektryczny do mięsa wykonany najlepiej ze stali nierdzewnej, szafa chłodnicza, lada sałatkowa czy miejsce, w którym będziesz łączyć kebab z sałatką, ciastem czy bułką.

Opiekacze do zapiekanek - na jaki się zdecydować?

Opiekacze do zapiekanek to kolejne urządzenie, którego nie może zabraknąć w dobrym lokalu gastronomicznym. Innym, bardzo polecanym rozwiązaniem są także piece do zapiekanek (gastroprodukt.pl/piece-do-zapiekanek), które umożliwiają idealne wypieczenie tego fast-fooda, przemieniając je w smaczne i chrupiące danie. Opiekacze do zapiekanek można obecnie znaleźć w wielu różniących się między sobą wariantach, co umożliwia dopasowanie sprzętu do swoich oczekiwań oraz potrzeb. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, przemyśl dokładnie, w jakim celu zamierzasz używać opiekacza. Przykładowo, opiekacz kwarcowy sprawdzi się idealnie zarówno do zapiekanek, jak i do kanapek. Jeżeli jednak zamierzasz przyrządzać w nim również innego rodzaju dania, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup pieca konwekcyjnego. Masz w planach serwowanie gościom pizzy? Lepiej zakupić do niej dedykowane urządzenie. Do opiekania kiełbasek przyda się z kolei roller grill. Podczas wyboru opiekacza najważniejszą kwestią będą jego parametry techniczne. Na które z nich warto przede wszystkim zwrócić uwagę? Do najważniejszych zalicza się moc urządzenia. Czym będzie ona większa, tym opiekacz będzie pracował szybciej. Z tego właśnie powodu zdecydowanie opłacalne jest zainwestowanie w opiekacz do kanapek o możliwie największej mocy. Pamiętaj także o tym, aby sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie model posiada timer i możliwość regulacji temperatury. Obie te funkcje mają znaczny wpływ na zwiększenie komfortu przygotowywania jedzenia.

Na rynku dostępne są różne urządzenia, które sprawią, że przyrządzenie idealnego kebaba czy gyrosa będzie proste, szybkie i przyjemne. W dobrym opiekaczu danie opiecze się w sposób równomierny, dzięki czemu będzie smaczne, nie tracąc przy tym nic z estetycznego wyglądu. Dedykowane wybranym posiłkom opiekacze znacznie usprawniają działanie gastronomii - zarówno tej małej, jak i tej większej. Atrakcyjna cena urządzeń sprawia, iż jest to zdecydowanie opłacalna inwestycja, przyciągająca klientów.

 

comments powered by Disqus