Krakowski Festiwal Filmowy. Zgłoszono prawie 2500 tytułów z całego świata

fot. Mat. prasowe Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Zakończył się nabór filmów na 63. Krakowski Festiwal Filmowy. W tym roku nadesłano prawie 2500 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych z całego świata. Które z nich powalczą o prestiżowe nagrody?

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w formie hybrydowej. Od 28 maja do 4 czerwca wybrane filmy dokumentalne, krótkometrażowe i animowane z całego świata zostaną zaprezentowane w krakowskich kinach, natomiast od 2 do 18 czerwca online na terenie całej Polski.

Najlepsze propozycje, które wybierze dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat wraz z zespołem selekcjonerów, wezmą udział w trzech międzynarodowych konkursach (dokumentalnym, krótkometrażowym i DocFilmMusic) oraz w konkursie polskim.

Prawie 2500 tytułów z całego świata

Ostateczny termin nadsyłania filmów na 63. Krakowski Festiwal Filmowy minął w połowie lutego. Najwięcej zgłoszeń, bo prawie 1200, to krótkometrażowe fabuły. W przypadku filmów dokumentalnych, na selekcjonerów czeka prawie 1000 propozycji. Do Krakowa napłynęło także ponad 250 animacji.

Jak co roku nie brakuje filmów z najdalszych zakątków świata m.in. z Wybrzeża Kości Słoniowej, Malezji, Kirgistanu, Burkina Faso, Kataru czy Sudanu. Jednak najwięcej tytułów pochodzi z Francji, Niemiec, Hiszpanii, USA, Iranu, Włoch i Wielkiej Brytanii. Wśród propozycji znalazły się też filmy z Ukrainy. Jaki motyw będzie w nich dominował?

– Filmowcy raczej zawsze stoją po stronie represjonowanych, teraz dominuje Ukraina, ale nie zapominamy o Białorusi, Iranie i Syrii. Temat wolności ma różne odcienie, także w relacjach rodzinnych czy społecznych – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
– Stawiamy jak zawsze na charyzmatycznych bohaterów i świetnie opowiedzianą historię o niezaprzeczalnych walorach artystycznych – dodaje.

Spośród wszystkich propozycji ponad 300 to filmy polskie lub koprodukcje. Na wybór najlepszych tytułów zespół selekcjonerów ma czas do połowy kwietnia. Zostaną one zaprezentowane nie tylko w konkursach, ale także w filmowych sekcjach specjalnych. Jedną z nich będzie „Fokus na Hiszpanię”, czyli przegląd najnowszej kinematografii Hiszpanii. Najlepsze filmy naukowe tradycyjnie trafią zaś do cyklu Docs+Science przygotowanego przez Karola Jałochowskiego.

Laureat Oscara z nagrodą Smoka Smoków

Chociaż do festiwalu pozostało kilka miesięcy, organizatorzy zdradzili już, kto otrzyma najwyższe wyróżnienie rady programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej. Laureatem Smoka Smoków za wybitny wkład w rozwój światowego filmu animowanego zostanie Michael Dudok de Wit, autor baśni dla dorosłych „Czerwony żółw”.

– Pracujący w Anglii holenderski twórca filmów animowanych Dudok de Wit to przykład twórcy osiągającego maksimum efektu artystycznego przy pomocy minimum środków. Wszystkie swoje nieliczne filmy zrealizował we własnym warsztacie, posługując się prostą kreską rysowaną tuszem – uzasadnia wybór laureata profesor Tadeusz Lubelski, przewodniczący rady programowej KFF.

Ceremonii wręczenia nagrody Smoka Smoków będzie towarzyszyła retrospektywa twórczości laureata. W programie znajdą się wszystkie dzieła Michaela Dudok de Wita, w tym jego słynna pełnometrażowa produkcja „Czerwony żółw” oraz najbardziej znany film krótkometrażowy „Ojciec i córka”, który zdobył m.in. Grand Prix w Annecy, Oscara, nagrodę BAFTA i Grand Prix na Animafest w Zagrzebiu.