Wielkie święto kina niezależnego. Mastercard Off Camera odsłania karty

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W dniach 28 kwietnia – 7 maja Kraków po raz kolejny stanie się wielkim kinem plenerowym. Wszystko za sprawą festiwalu Mastercard Off Camera. Nie zabraknie stałych, sprawdzonych sekcji, ale pojawią się też nowości.

Zbliża się 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera. Na przełomie kwietnia i maja do stolicy Małopolski zawitają gwiazdy filmowe z całego świata, miłośnicy seansów w niezależnych kinach i pod gołym niebem oraz profesjonaliści branży filmowej.

Filmowa majówka w Krakowie

Jakie atrakcje czekają na widzów w tym roku? Twórcy festiwalu Mastercard Off Camera postanowili uchylić już rąbka tajemnicy i zdradzili kilka szczegółów dotyczących nadchodzącej edycji wydarzenia. 

Oczywiście nie zabranie stałych punktów programu, takich jak Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięć debiutów lub drugich filmów reżyserek i reżyserów z całego świata walczy o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy w wysokości 25 000 dolarów, oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, gdzie dziesięć rodzimych produkcji stara się o nagrodę główną w wysokości 100 000 zł.

Widzowie będą mogli obejrzeć także najlepsze produkcje zza oceanu. A to za sprawą sekcji „Amerykańscy Niezależni”. W tym roku zaprezentowane zostaną także nagradzane produkcje z festiwali filmowych z całego świata, które polska publiczność ma okazję zobaczyć najczęściej po raz pierwszy na dużym ekranie.

Festiwalowe nowości

Oprócz czterech sekcji stałych na widzów czekają sekcje tematyczne, które zmieniają się z każdą kolejną edycją. Podczas 16. odsłony festiwalu Mastercard Off Camera publiczność będzie mogła obejrzeć filmy przygodowe (sekcja „Ahoj Przygodo!”). Kolejną nowością jest sekcja „Herstorie”, która nie tylko stawia kobiety w centrum filmowych opowieści, ale także prezentuje produkcje stworzone przez bezkompromisowe reżyserki.

O blaskach i cieniach związanych z rozwojem technologii opowiedzą z kolei produkcje w ramach sekcji „Techno Party”. Natomiast temat rodzinnych koligacji, niekoniecznie wyznaczonych przez więzy krwi i biologiczne pokrewieństwo, poruszą filmy z sekcji „Wszystko w rodzinie”.

Spotkania branżowe

Festiwal Mastercard Off Camera umożliwia publiczności nie tylko obejrzenie najlepszych filmów niezależnych z całego świata, ale także udział w inspirujących rozmowach. W dniach 2-4 maja Kraków stanie się centrum spotkań dla międzynarodowego grona twórców, producentów, reżyserów, scenarzystów, ekspertów i konsultantów.

– Podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów i spotkań koprodukcyjnych będziemy poznawać pomysły na nowe projekty, dzielić się doświadczeniami z realizacji filmów fabularnych i mierzenia się z wieloma trudnościami, porozmawiamy również o sukcesach dystrybucji polskich filmów – zapowiadają twórcy festiwalu.

Wielkie święto kina niezależnego w Krakowie rozpocznie się 28 kwietnia i potrwa do 7 maja.