Krakowskie rodziny w trudnych chwilach nie zostają same

fot. pixabay.com

Prawie dwa tysiące osób w 2016 roku w Krakowie skorzystało bezpłatnie z terapii indywidualnych, rodzinnych i grupowych w pięciu ośrodkach poradnictwa i terapii rodzin, które działają w mieście. W ośrodkach prowadzonych na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków przez Stowarzyszenie Siemacha oraz Stowarzyszenie Dobrej Nadziei możemy porozmawiać z ekspertami, otrzymać diagnozę naszego problemu, zgłosić się na terapię indywidualną lub grupową oraz skorzystać z konsultacji dla małżeństw i par. Psychologowie i psychoterapeuci porozmawiają również z osobami uzależnionymi od hazardu, alkoholu, czy narkotyków. Z porad skorzystają nie tylko sami uzależnieni, ale również członkowie ich rodzin.

Witold Kramarz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie przekonuje, że warto zgłosić się do specjalisty, kiedy rozwiązanie problemów napotkanych na naszej życiowej drodze wymaga fachowego wsparcia. – Porady są skierowane do osób i rodzin borykających się z trudnościami w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, przemocą w rodzinie, ubóstwem, bezrobociem, niepełnosprawnością, uzależnieniem od alkoholu i narkotyków oraz zaburzeniami zachowania i trudnościami adaptacyjnymi, które dotykają najczęściej osoby niepełnoletnie – wylicza Witold Kramarz.

– Do korzystania ze wsparcia psychoterapeutycznego nie trzeba krakowian specjalnie przekonywać – opowiada Katarzyna Pytko-Kiełkowska, kierownik Ośrodka Poradnictwa i Terapii Rodzin prowadzonego przez Stowarzyszenie Dobrej Nadziei. – Na podjęcie terapii w naszym ośrodku oczekuje aktualnie kilkadziesiąt rodzin i osób, które ufają, że wspólnie z nami mogą odzyskać dobrą nadzieję na pozytywne rozwiązanie trudności, które wydają się nie do przejścia w pojedynkę – podkreśla kierowniczka.

Jak działają ośrodki poradnictwa i terapii rodzin?

Ośrodek Poradnictwa i Terapii Rodzin prowadzony przez Stowarzyszenie Dobrej Nadziei od 2003 roku bezpłatnie pomaga dzieciom, młodzieży i dorosłym z krakowskich rodzin. – Rocznie z naszej oferty korzysta średnio około 350 osób. Nie wymagamy skierowań lekarskich i działamy w dużo szerszym zakresie problemów niż poradnie zdrowia psychicznego, które leczą wyłącznie osoby z diagnozą psychiatryczną. Najczęstsze przyczyny zgłoszeń do naszego ośrodka to kryzys emocjonalny oraz konflikt w rodzinie – opowiada Katarzyna Pytko-Kiełkowska.

Coraz częściej na spotkania przychodzą małżeństwa, które planują się rozstać, jednak zależy im na porozumieniu w kwestii przyszłej opieki nad dziećmi czy omówieniu innych kwestii formalnych. W ośrodku mogą to zrobić przy pomocy specjalisty. – Zdarza się, że wskutek terapii pojawia się nadzieja na porozumienie i pojednanie, odbudowanie relacji, przebaczenie i podjęcie próby naprawienia związku – dodaje Katarzyna Pytko-Kiełkowska. Kierowniczka przyznaje, że do ośrodków zgłaszają się również rodzice wychowujący dzieci, którzy proszą o pomoc i porady w rozwiązaniu problemów wychowawczych.

Który Ośrodek Poradnictwa i Terapii Rodzin wybrać?

Możemy umówić się na spotkanie w każdym z działających w mieście ośrodków, bez względu na to, w jakiej części Krakowa jesteśmy zameldowani. Specjaliści czekają na mieszkańców Krakowa przez pięć dni w tygodniu od godz. 10 do 20.

Ośrodki Poradnictwa i Terapii Rodzin w Krakowie:

1. „Podbrzezie” - Krakowski Instytut Psychoterapii ul. Podbrzezie 6, tel.: (12) 423-02-28;

2. „Krakowiaków” Krakowski Instytut Psychoterapii os. Krakowiaków 2, tel. (12) 644-12-66 w.21;

3. „Ptaszyckiego” Krakowski Instytut Psychoterapii ul. Ptaszyckiego 6, tel. (12) 682-11-50;

4. Ośrodek poradnictwa i terapii rodzin – Dobra Nadzieja, ul. Batorego 5, tel. (12) 633-35-31;

5.Ośrodek poradnictwa i terapii rodzin – Dobra Nadzieja, ul. Stoczniowców 7, tel. (12) 262 92 99.

comments powered by Disqus