Krakowskie placówki wsparcia dziennego tętnią życiem

fot. pixabay.com
Dziecko nie ma gdzie odrobić lekcji, a rodzicom brakuje czasu, żeby mu w tym pomóc? A może nasza pociecha potrzebuje fachowego wsparcia psychologicznego lub logopedycznego? Z myślą o takich rodzinach w Krakowie działają obecnie 34 placówki wsparcia dziennego - specjalistyczne, opiekuńcze i podwórkowe. Wkrótce w stolicy Małopolski będzie ich jeszcze więcej. – Prowadzimy badania, które pomogą nam ustalić, w jakiej lokalizacji potrzebne jest otwarcie kolejnych placówek – informuje Witold Kramarz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

– W tym roku, w marcu i kwietniu powstały dwie nowe placówki w Nowej Hucie – na os. Kalinowym oraz na os. Albertyńskim. Obie zostały otwarte ze względu na zapotrzebowanie i prośby ze strony rodziców – tłumaczy Renata Kloryga, szefowa biura krakowskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - jednego z podmiotów prowadzących krakowskie placówki. Jeszcze w tym roku urzędnicy ogłoszą konkurs na prowadzenie kolejnej placówki, tym razem specjalistycznej.

Jak dzieci spędzają czas w krakowskich placówkach wsparcia dziennego?

Podczas zajęć prowadzonych w placówkach wsparcia dziennego uczniowie odrabiają zadania od razu po lekcjach. Nie zwlekają z wykonaniem trudnych ćwiczeń do późnych godzin wieczornych, a po powrocie do domu mogą odpocząć i porozmawiać z rodzicami. – Organizujemy najmłodszym czas po lekcjach. Pracują przy pomocy wykwalifikowanych wychowawców i wolontariuszy, którzy są zaznajomieni z programem nauczania na poszczególnych etapach, więc trudne zadania raczej ich nie zaskoczą – tłumaczy Renata Kloryga. – Zmęczeni po pracy rodzice nie zawsze mają siłę, aby pomóc w odrabianiu lekcji. Zdarza się również, że nie nadążają za programem i nie są w stanie pomóc – dodaje szefowa biura krakowskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Korzystające z placówek wsparcia dziennego dzieci mogą tam rozwijać swoje zainteresowania i pasje. – Mamy bardzo bogatą ofertę zajęć, dzięki której dzieci rozwijają się pod względem intelektualnym i manualnym, wśród nich taniec, sport, gry edukacyjne i wiele innych – podkreśla Renata Kloryga. Programy warsztatów w poszczególnych placówkach są zróżnicowane, więc każdy może wybrać coś dla siebie. – Placówki wsparcia dziennego organizują swoim wychowankom także wypoczynek letni i zimowy np. w formie wyjazdów kolonijnych, obozów sportowych, survivalowych czy językowych – wylicza Witold Kramarz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Zwraca także uwagę, że dla dzieci, które borykają się z różnego rodzaju trudnościami, ważna jest również możliwość skorzystania z placówek specjalistycznych. – Oprócz zapewnienia opieki i wychowania są tam dostępne m.in. zajęcia socjoterapeutyczne, terapeutyczne, korekcyjne i logopedyczne. Można skorzystać również z terapii pedagogicznej, psychologicznej i socjoterapii – dodaje Witold Kramarz.

Czy zajęcia w krakowskich placówkach wsparcia dziennego są płatne?

Jak podkreśla dyrektor krakowskiego MOPS-u, w ostatnim roku na funkcjonowanie placówek wsparcia dziennego przeznaczano blisko 8 mln zł z budżetu miasta. Rodzice nie muszą ponosić żadnych kosztów, jeśli chcą skorzystać z pomocy tych jednostek. Dodatkowo uczestnicy zajęć w placówkach otrzymują darmowy posiłek. – Wszystkie dzieci są traktowane równo, nie ma podziałów, np. ze względu na status materialny – mówi Renata Kloryga.

Placówki są przeznaczone dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Działają przez cały rok, we wszystkie dni robocze.  Udział w zajęciach jest dobrowolny. Zdarza się jednak, że dziecko jest kierowane do placówki przez sąd.

Kiedy w placówce, do której chcemy zapisać dziecko, nie ma już miejsc, nasze zgłoszenie trafia na listę rezerwową. Wszyscy Ci, którzy czekają w kolejce mają szansę na miejsce w placówce. – Bardzo często miejsca w placówkach się zwalniają. Dzieci dorastają i rezygnują z zajęć, zmieniają szkołę, czy przeprowadzają się do innej dzielnicy – przekonuje Renata Kloryga. Listę placówek wsparcia dziennego można znaleźć na stronie internetowej www.mops.krakow.pl.