Krakowskie zoo. Przeszklona elewacja umożliwi całoroczną obserwację ptaków

fot. MINIMA

W krakowskim zoo trwa budowa ptaszarni oraz pawilonu dla szympansów i makaków japońskich.

Jak informuje Zarząd Inwestycji Miejskich, nowa ptaszarnia powstaje na miejscu budynku, w którym obecnie eksponowane są ptaki. Rozebrano stare zabudowania i przygotowano teren pod budowę. Przeszklenia w elewacji umożliwią całoroczną obserwację ptaków.

– W tej chwili budujemy wysokie na sześć metrów klaty, gdzie ptaki będą miały odpowiednie warunki pobytu na zewnątrz i wewnątrz – mówi Teresa Grega, dyrektor krakowskiego ogrodu zoologicznego.

Ptaki będzie można obserwować także zimą w pomieszczeniach wewnętrznych. Będą widoczne zarówno z poziomu istniejącego ciągu pieszego, jak i częściowo, ze względu na ukształtowanie terenu, z kondygnacji znajdującej się poniżej poziomu alejki.

Nowa ptaszarnia ma zostać otwarta jesienią 2024 roku.

Szympansy i makaki

Trwa również budowa nowego pawilonu dla szympansów i makaków japońskich – jej zakończenie planowane jest na koniec przyszłego roku.

– Będzie to nowoczesny budynek wielkogabarytowy. Odwiedzający szympansy i makaki będą je mogli oglądać z dwóch poziomów: od góry i od dołu. Co najważniejsze, odpowiedni układ pomieszczeń zapewni zwierzętom poczucie komfortu. W tej chwili przechodzimy do wykończeń wnętrz całej infrastruktury – mówi Teresa Grega, dyrektor Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

Nowa atrakcja w krakowskim zoo powstaje w miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów. Pawilon został zaprojektowany tak, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im bardzo dobrych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką.

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru, jak i pierwszego piętra.

Projekt ptaszarni opracowali architekci z krakowskiej pracowni Minima.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec