Krakus z psim lokatorem: czy w Krakowie właściciele mieszkań zgodzą się na wynajem ze zwierzakiem?

fot. Copyright (c) 2021 New Africa/Shutterstock. No use without permission.
Wielu z nas nie wyobraża sobie domu bez posiadania zwierząt. Są świetnymi kompanami, pomagają zredukować stres i obniżyć napięcie, a nawet… wzmacniają nasz układ odpornościowy! Jednak nie wszyscy właściciele wynajmowanych mieszkań będą patrzeć na naszych czworonożnych przyjaciół przychylnym okiem, bojąc się większych zniszczeń. Co warto wiedzieć, zanim zabierzemy pupila do wynajętego lokalu?

Przepisy prawa

Ustawodawca nie reguluje prawnie kwestii posiadania zwierząt w wynajmowanym mieszkaniu. Oznacza to, że jeśli w umowie najmu nie widnieją żadne dodatkowe zapisy dotyczące tej kwestii, to wprowadzenie się do lokalu ze swoim pupilem nie będzie skutkowało żadnymi konsekwencjami natury prawnej. Warto jednak odpowiednio wcześniej uprzedzić właściciela mieszkania, że zamieszka z nami zwierzę – pomoże to zaoszczędzić ewentualnych przyszłych nieporozumień.

Większość właścicieli porusza kwestię pupili już na wstępie, często już w ogłoszeniu zaznaczając, czy zwierzęta będą w mieszkaniu akceptowane, czy też nie. Oczywiście nie w każdym ogłoszeniu mieszkań na wynajem znajdziemy jasny zakaz o posiadaniu zwierząt - jak wynika z analizy bazy ofert serwisu Gethome.pl - zazwyczaj w propozycjach agencji brakuje tego typu informacji (częściej takie wskazanie umieszczają osoby prywatne).

Jeśli mimo zakazu posiadania zwierząt zawartego w umowie najemca zdecyduje się na przebywanie w lokalu z czworonogiem, to właściciel mieszkania ma prawo do wypowiedzenia najmu - ma tu zastosowanie przepis dotyczący użytkowania lokalu niezgodnie z umową. Jeśli umowa przewiduje także kary za złamanie jej postanowień, to możliwe jest, że posiadanie zwierzęcia pociągnie za sobą w takim wypadku dodatkowe koszty.

Zniszczenia mienia

Większość właścicieli mieszkań najbardziej obawia się zniszczenia lokalu – porysowanych paneli, pogryzionych mebli czy też zabrudzonych ścian. Za wszystkie szkody powstałe z winy zwierzęcia odpowiada jego właściciel, toteż w takim przypadku możemy zostać obciążeni kosztami naprawy. W przypadku rozwiązania umowy szkody mogą też zostać rozliczone z kaucji wpłaconej na początku.

Dobrym pomysłem może być ubezpieczenie zwierzęcia w ramach rozszerzenia posiadanej przez nas polisy OC w życiu prywatnym lub też polisy mieszkaniowej. W przypadku uszkodzenia mienia osoby trzeciej (w takim przypadku – właściciela mieszkania), koszty pokryje ubezpieczyciel. Ubezpieczeniem mogą być objęte nie tylko psy i koty, ale także inne zwierzęta domowe – chomiki, ptaki, myszy, króliki. Warto szczegółowo zaznajomić się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia – możliwe jest, że np. psy ras uznanych za niebezpieczne będą objęte wykluczeniem.

Oczywiście nie mielibyśmy takich dylematów, posiadając własne mieszkanie, chociaż i w takim przypadku ubezpieczenie przydaje się w przypadkach zniszczeń części wspólnych bloku. Niestety - coraz mniej osób może pozwolić sobie na własne M. Według bazy ofert serwisu rynekpierwotny.pl, ceny mieszkań w Krakowie tylko w nowym budownictwie sięgają już 15 625 zł za m2. Z drugiej zaś strony, nieco tańsze są - jak wynika z ofert serwisu Gethome.pl mieszkania na sprzedaż w Krakowie z rynku wtórnego.

Zgody wspólnoty

Może się okazać, że właściciel wynajmowanego przez nas mieszkania nie będzie miał nic przeciwko posiadaniu zwierząt, a problemy pojawią się dopiero przy kontakcie z sąsiadami. Część wspólnot mieszkaniowych w swoich regulaminach zakazuje bowiem posiadania w budynku zwierząt egzotycznych (takich jak np. węże lub pająki) lub uznawanych za niebezpieczne. Czy takie ograniczenia są prawnie dozwolone? Okazuje się, że nie są one sprzeczne z polskim prawem – przestrzeganie ich będzie zatem konieczne.

Warto też upewnić się, że zwierzę nie przeszkadza sąsiadom – jego obecność może powodować napięcia. Uporczywe szczekanie psa, zabrudzenia części wspólnych – wszystko to może sprawić, że zostaniemy ukarani mandatem.

Chęć posiadania zwierzęcia najlepiej jest zakomunikować właścicielowi mieszkania wprost przed zawarciem umowy, zaznaczając oczywiście, jakiego pupila chcemy wprowadzić do lokalu. Nie tylko poznamy wtedy stosunek samego właściciela do tej kwestii – dowiemy się też, czy zwierzę nie będzie problematyczne dla sąsiadów lub też wspólnoty mieszkaniowej - tyczy się to również osób, które doczekają się mieszkania w Krakowie na własność.