Król Jan III Sobieski zawitał do Krakowa [ZDJĘCIA]

fot. Julia Ślósarczyk

Dzisiaj przed bazyliką ojców Franciszkanów w Krakowie dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika Króla Jana III Sobieskiego.

Figura przyjechała do Krakowa prosto z Gliwic, gdzie powstała. Jej autorem jest prof. Czesław Dźwigaj. Pod Wawelem pomnik pozostanie przez kilka dni, by następnie wyruszyć w dalszą podróż. Prawdopodobnie będzie to któreś z miast listy: Nowy Sącz, Brzeg, Nysa.

Cel podróży: wzgórze Kahlenberg

Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego powstał w 2012 roku w Krakowie. W porozumieniu z władzami Wiednia zostało wybrane miejsce, na wzgórzu Kahlenberg, gdzie we wrześniu 2013 dokonano wmurowania aktu erekcyjnego pod monument. Wydarzenie zbiegło się z 330. rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej. W 2015 roku ustawiono cokół pod pomnik.

Planowe odsłonięcie pomnika miało odbyć się we wrześniu ubiegłego roku, jednak z uwagi na zmianę władz w Wiedniu, strona austriacka wstrzymała projekt, który wciąż czeka na pozytywny finał.

Pozostaje wiara

Jak zapowiedział Piotr Zapart, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika, cały czas trwają starania o to, aby Jan III Sobieski dotarł na wzgórze Kahlenberg

– Wciąż wierzymy, że dotychczasowe dobre stosunki między Polską i Austrią oraz dobra współpraca między stronami wiedeńską i krakowską zostaną podtrzymane i że strona wiedeńska raz jeszcze przeanalizuje wcześniejsze porozumienia i umowy, a także uwzględni stan faktyczny zaawansowania naszej inicjatywy – podsumowuje sytuację Zapart.

comments powered by Disqus