Kulturalna majówka. Otwarcie królewskich ogrodów, wystawy i gry terenowe

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Spacer po królewskich ogrodach Wawelu, jarmark zwierzyniecki przy Błoniach, koncerty online i wystawy – to tylko niektóre z licznych propozycji na spędzenie majówki w Krakowie.

Spacer po królewskich ogrodach

Wiosna w rozkwicie? Jej uroki na pewno można już podziwiać od dłuższego czasu na Wzgórzu Wawelskim. Jednak już od 1 maja (od godz. 9.30) Zamek Królewski otwiera królewskie ogrody. Zwiedzanie będzie się odbywało w reżimie sanitarnym.

Muzyka filmowa i przeboje The Beatles

Dzień przed rozpoczęciem weekendu majowego, w piątek 30 kwietnia o godz. 19.30, Filharmonia Krakowska zaprasza nieodpłatnie na koncert online zespołu kameralnego instrumentów dętych. W programie między innymi tematy muzyczne z filmów  oraz przeboje grupy The Beatles.

Dostęp do koncertu na filharmonicznym kanale youtube będzie nieodpłatny, link znajdować się będzie na stronie internetowej Filharmonii oraz na facebooku instytucji.

Jarmark zwierzyniecki

Jarmark zwierzyniecki odbędzie się w pierwszy majowy weekend przy al. Focha. Tegoroczne tradycyjne wielkanocne odpusty w mieście zostały odwołane z uwagi na sytuację epidemiczną. Wydarzenie odbędzie się 1 i 2 maja.

Mocne uderzenie na majówkę

Sinfonietta Cracovia przygotowała dla słuchaczy premierową publikację nagrania koncertu z udziałem legendarnego wirtuoza perkusji – Martina Grubingera. Koncert można obejrzeć 1 maja o godz. 18.00 na platformie Play Kraków.

Wycieczka do Barbakanu

Od 1 do 2 maja Muzeum Krakowa zaprasza do Barbakanu, gdzie przez ostatnie dwa dni można jeszcze zobaczyć wystawę drzewek emausowych. Zwiedzać można w godzinach 10.00 – 17.00.

Plenerowy pokaz na Wawelu

2 maja przypada 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądały zmagania o polskość Śląska będzie można zobaczyć podczas plenerowego pokazu animacji komputerowej na wawelskim murze od strony pl. o. Studzińskiego. Początek pokazu po godzinie 21.00.

Dzień Flagi

Klub Jedność Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta wręczy mieszkańcom biało-czerwone symbole narodowe, zachęcając do ich wyeksponowania w czasie weekendu majowego. Flagi zostały uszyte z materiałów zakupionych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wszystkich, którzy odbiorą flagi, Klub zachęca do przesyłania zdjęć i śledzenia inicjatywy także na Facebooku.

2 maja o godz. 10.00  Klub Dukat zaprasza na krótki dokument literacki „Biało-Czerwona” przygotowany dla uczczenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Film zostanie zaprezentowany na facebookowym profilu Klubu.

Lekcja Śpiewania

3 maja nie zabraknie tradycyjnej Lekcji Śpiewania. Jednak ze względu na obostrzenia Biblioteka Polskiej Piosenki zorganizuje wydarzenie w formule online. O godz. 12.00 na stronie miasta, stronie Biblioteki Polskiej Piosenki i na platformie Play Kraków zostaną wyemitowane wideoklipy przygotowane z okazji święta 3 maja. Zabrzmią utwory wykonane przez artystów Teatru Loch Camelot. Pieśni i piosenki będą opatrzone komentarzem  Waldemara Domańskiego, pomysłodawcy Krakowskich Lekcji Śpiewania i dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki.

Biało-Czerwona

3 maja na platformie Play Kraków Teatr KTO zaprezentuje widowisko  „Biało-Czerwona”. Materiał będzie dostępny nieodpłatnie od godz. 18.00.  Natomiast o godz. 19.00 Klub Mirage zaprasza na kolejny z koncertów w wykonaniu Karoliny Kruczały (skrzypce) i Mariusza Kruczały (akordeon) z cyklu „Liaitańskie wieczory muzyczne”, tym razem poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Koncert będzie prezentowany na facebookowym profilu klubu.

Graj w terenie

Centrum Kultury Podgórza zachęca mieszkańców do udziału w grach terenowych. „Patronki ulic Nowego Bieżanowa" to rodzinna gra terenowa na terenie osiedla Bieżanów Nowy. Można wziąć w niej udział w terminie 1–7 maja, zgłoszenia przyjmowane są do 6 maja. Natomiast  „Wiedźmińskie zlecenie na podgórskie potwory" to terenowa gra fantasy realizowana na trasie: Stare Podgórze, Krzemionki, Kopiec Krakusa, Rezerwat Bonarka. W grze można wziąć udział do 15 maja. Udział w grach jest bezpłatny.

Barwy świata przyrody

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza do obejrzenia wystaw prezentowanych w siedzibie przy al. Jana Pawła II 232. Wśród propozycji wystawa „O czasie”, „Barwy świata przyrody”, wystawa fotografii Andrzeja Kalinowskiego „Lofoty – perła Skandynawii” i wystawa rzeźb studentów, absolwentów i pedagogów Pierwszej Pracowni Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie zatytułowaną „U_lotne 2.

Wystawy fotografii

1 maja Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta zaprezentuje reportaż fotograficzny autorstwa Sebastiana Włodka. W związku z restrykcjami, wystawa prezentowana będzie w oknach Klubu Wersalik, dzięki czemu możliwe będzie jej podziwianie z zewnątrz.

Warto zajrzeć również do Cafe NOWa Księgarnia (os. Zgody 7). Przez całą majówkę będzie można tu zobaczyć wystawę fotografii Katarzyny Ładny i Kamila Sorockiego.

Spotkania ze sztuką

Wirtualne propozycje przygotowała Galeria Bunkier Sztuki – warsztaty i oprowadzania będą dostępne na platformie Play Kraków, dostępna będzie też wirtualnie wystawa „Cracoviana”. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK również przygotowało trochę propozycji – na miejskiej platformie będzie można obejrzeć m.in. spotkanie „O Romanie Ingardenie rozmawiają Władysław Stróżewski, Jan Woleński, Adam Zagajewski i Maria Anna Potocka” czy rozmowę z Marcinem Berdyszakiem „Koła obłędu”.

Groteska gra na wirtualnej scenie

Teatr Groteska przez całą majówkę zaprasza widzów na wirtualną scenę Groteski. Na kanale YouTube teatru pojawi się jeden z ulubionych spektakli młodych widzów – „Trzy Świnki" w reż. Lecha Walickiego.

Filmowe wieczory

Filmowe propozycje na majówkowe wieczory? Na platformie Play Kraków będzie można obejrzeć  „Czerwonego Kapitana” z Maciejem Stuhrem w roli głównej, „Kler” i „Pod mocnym aniołem” Wojciecha Smarzowskiego czy „Panią z przedszkola” z plejadą polskich aktorów: Krystyną Jandą, Agatą Kuleszą, Karoliną Gruszką i Adamem Woronowiczem.

Zabierz drzewa na majówkę

Teatr Odwrócony proponuje medytację i odpoczynek. „Drzewa” to   relaksacja muzyczno-teatralna przygotowana tak, by uczestniczyć  w niej w wybranej przestrzeni – najlepiej w lesie, parku lub ogrodzie. Szczegóły dostępne tutaj.