Kuria chce wybudować nowy kościół w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na początku sierpnia arcybiskup Marek Jędraszewski skierował do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego list z prośbą o przekazanie działki przy ulicy Wizjonerów (przecznica od ul. Armii Krajowej), na terenie po dawnym motelu Krak.

Kuria chciałaby nabyć działki o powierzchni niespełna 0,3 hektara pod budowę świątyni i uzyskać służebność drogi o szerokości 4,5 metra. Na wniosek arcybiskupa nie odpowiedzieli jeszcze oficjalnie krakowscy urzędnicy.

– Czekamy na odpowiedź miasta, jakie są możliwości pozyskania gruntów – przyznaje w rozmowie z LoveKraków.pl ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor biura prasowego Kurii Metropolitarnej w Krakowie.

Musimy być do przodu

ks. Andrzej Kopicz, przewodniczący archidiecezjalnej komisji ds. regulacji granic parafii i budownictwa sakralnego podkreśla, że jeśli nie będzie można zakupić działki, to duchowni będą szukać innego rozwiązania.

– Musimy być do przodu. Jeśli gdzieś buduje się duże osiedle, a są możliwości żeby postawić kościół, to musimy dbać o naszych wiernych – mówi ks. Kopicz.

Duchowny dodaje, że nie ma teraz żadnej mowy o bonifikacie. – Jak uzyskamy pozytywną odpowiedź pana prezydenta, to będziemy zastanawiać się nad kupnem i cenami – mówi.

„Nie wchodzi w grę”

Oficjalnej urzędowej odpowiedzi jeszcze nie ma, ale prezydent odniósł się do sprawy na Facebooku. – Sprzedaż czy przekazanie komukolwiek tych działek przez miasto nie wchodzi w grę, ponieważ wiemy, że są w stosunku do nich roszczenia dawnych właścicieli. Nie rozpatrujemy więc takiej możliwości – napisał. Podkreślił, że problemy własnościowe nie oznaczają, że nie może tam powstać miejski park.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice
comments powered by Disqus