Kurier InPost – jak wysyłać paczki?

Za pośrednictwem kuriera InPost można nadać paczki na kilka sposobów – z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, strony internetowej lub Managera Paczek. Jak działają poszczególne możliwości i kiedy warto z nich skorzystać?

Manager Paczek – co to jest i jak działa?

Manager Paczek to jedna z opcji dostępnych na stronie https://inpost.pl/wysylam. Aby nadać przesyłkę tą metodą, trzeba najpierw otworzyć witrynę Managera i zalogować lub zarejestrować się do serwisu. Następnie można przejść do sekcji Wyślij przesyłki, gdzie trzeba uzupełnić dane nadawcy i odbiorcy, a także wybrać sposób nadania.

Dzięki Managerowi Paczek da się zarówno zamówić kuriera do domu, jak i wybrać nadanie w automacie Paczkomat® lub w PaczkoPunkcie. Z opcji dostawcy warto skorzystać szczególnie wtedy, gdy ma się do wysłania sporo przesyłek lub gdy wymiary paczki nie pozwalają na umieszczenie jej w skrytce automatu. Manager to dobra opcja dla sprzedawców. Kurier może doręczyć przesyłki zarówno do maszyny Paczkomat, jak i bezpośrednio do domu odbiorcy.

Wysyłka paczek za pomocą aplikacji

Bardzo intuicyjną metodą na nadanie jest wysyłka za pomocą aplikacji InPost Mobile. Dzięki instalacji oprogramowania na swoim smartfonie można nie tylko łatwo wysyłać, ale też odbierać paczki. Aby nadać przesyłkę, trzeba kliknąć u dołu ekranu opcję Nadaj. Następnie ustala się sposób dostawy, wybiera rozmiar paczki i uzupełnia informacje o odbiorcy.

Po opłaceniu wysyłki nadawca otrzymuje kod QR oraz kod liczbowy. Jeden z nich musi wprowadzić do automatu Paczkomat lub podać w PaczkoPunkcie. Do nadania przesyłki w ten sposób nie potrzeba nawet dostępu do drukarki, ponieważ to kurier zajmuje się naklejeniem etykiety wysyłkowej na paczkę. Między innymi z tego względu ta forma nadania jest jedną z najpopularniejszych.

Szybkie Nadania – wysyłka z etykietą

Dla osób bez aplikacji lub tych, które wolą wysłać paczkę z etykietą, poleca się stronę internetową Szybkie Nadania. Znajduje się na niej formularz, w którym trzeba wpisać dane nadawcy i odbiorcy. Wybiera się także metodę nadania czy rozmiar przesyłki. Z tego względu już przed wygenerowaniem etykiety trzeba wiedzieć, jakie wymiary ma dana paczka

Po uzupełnieniu wszystkich informacji i zapłaceniu za usługę na e-maila otrzymuje się dokument wysyłkowy. Warto nakleić go na paczce w taki sposób, aby był zabezpieczony przed wszelkimi uszkodzeniami. Można umieścić go w folii, zakleić przezroczystą taśmą lub włożyć do przylgi kurierskiej. Kurier właśnie z tego dokumentu odczytuje dane odbiorcy, więc kod nie może zostać naruszony.

Każdy z tych sposobów nadania jest bardzo prosty, a klient w zależności od potrzeb może wybrać dowolny typ wysyłki. Tym, którzy chcą jak najszybciej posłać paczkę w świat, poleca się przede wszystkim nadanie z aplikacją. W automatach Paczkomat da się umieścić przesyłkę nawet w środku nocy. To także opcja dla osób, które nie mają jak wydrukować etykiety koniecznej przy Szybkich Nadaniach czy wysyłce z Managerem Paczek.