Łatwa przesiadka na pociąg w Opatkowicach. Rusza projektowanie

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Inwestycji Miejskich wybrał firmę, która zaprojektuje zmiany przy nowym przystanku kolejowym Kraków Opatkowice. Dzięki temu powstaną tam miejsca parkingowe, a pasażerowie autobusów łatwo przesiądą się na pociąg.

O przetargu na dokumentację przebudowy ul. Studniarskiego informowaliśmy w listopadzie. Miasto planuje, by autobusy kursujące ul. Taklińskiego mogły dojeżdżać pod sam przystanek kolejowy i umożliwiały wygodną przesiadkę na pociąg.

W przypadku położonych już za autostradą A4 Opatkowic możliwość dojazdu pociągiem to duża zmiana – do Krakowa Głównego można dojechać w ciągu 18 minut, co jest nie do osiągnięcia innymi środkami transportu. Oferta połączeń kolejowych stopniowo się zwiększa, kolejnej poprawy można się spodziewać po zakończeniu prac przy linii średnicowej w centrum Krakowa. W planach jest też wprowadzenie wspólnego biletu na komunikację i kolej, co byłoby dodatkową zachętą do wybierania pociągu jako sposobu poruszania się po mieście.

Zmianę mają odczuć również kierowcy: przy przystanku kolejowym ma powstać parking, który umożliwi pozostawienie samochodu i dalszą podróż pociągiem. Obecnie trudno jest tam o taką przesiadkę, ponieważ dostępne miejsca zajmują samochody mieszkańców.

Rok na dokumentację

Zarząd Inwestycji Miejskich wybrał w przetargu firmę, która najpierw ma przygotować wielowariantową koncepcję rozbudowy ul. Studniarskiego, a następnie dokumentację projektową. Za niecałe 285 tys. złotych wszystkie potrzebne dokumenty ma przygotować firma ARG Projektowanie Inwestycyjne. Będzie miała na to rok, przy czym koncepcja ze wszystkimi potrzebnymi decyzjami ma być gotowa w ciągu pół roku. Kolejne etapy to trzy miesiące na przygotowanie projektu i trzy na uzyskanie pozwoleń.

Od drugiej strony

Niezależnie od tego zadania, miasto przygotowuje też osobną inwestycję, obejmującą dojazd do przystanku od północnej strony, od osiedla Kliny. Tam też powstanie pętla autobusowa i parking. Założenie jest jednak takie, że droga ta nie ma służyć ruchowi tranzytowemu, a przejazd samochodem przez tory nie będzie możliwy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice