Planując inwestycję w nowe auto, wiele osób staje przed wyborem: leasing prywatny czy kredyt. Czym jest leasing konsumencki, czy warto się na niego zdecydować i czym różni się on od kredytu na samochód?
Leasing konsumencki – na czym polega?
Leasing samochodu to popularna forma finansowania umożliwiająca korzystanie z wybranego auta w ramach rat leasingowych i umowy leasingowej. Związek Polskiego Leasingu poinformował, że już w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku firmy leasingowe udzieliły finansowania o wartości 26,4 miliardów złotych – a więc aż o 14,6% więcej niż w pierwszym kwartale roku 2023. Czas trwania kontraktu wynosi zazwyczaj minimum 24 miesiące. Jednym z rodzajów leasingu jest leasing konsumencki przeznaczony dla osób, które nie posiadają działalności gospodarczej. W Polsce z takiego rozwiązania można korzystać już od 2011 roku, co wynika bezpośrednio z zapisów ustawy deregulacyjnej. Wcześniej usługa leasingu była dostępna jedynie dla właścicieli firm.
Chcąc podpisać umowę leasingu konsumenckiego samochodu, wystarczy przedstawić leasingodawcy wniosek leasingowy, zaświadczenia o zatrudnieniu oraz wysokości dochodów, a także kopię dowodu osobistego. Przez cały czas trwania umowy auto pozostaje własnością firmy leasingowej, a po zakończeniu kontraktu leasingobiorca może:
● wykupić samochód;
● zwrócić go leasingodawcy;
● podpisać kolejną umowę leasingu z tym samym lub innym modelem.
Kredyt samochodowy – ABC
Inną popularną formą finansowania zakupu pojazdu jest kredyt samochodowy. Stworzono go z myślą o wszystkich kupujących, którzy nie posiadają wystarczającej kwoty na zakup auta – np. najnowszego modelu z salonu. Kredyt udzielany jest na okres ustalony w umowie, a uzyskane w jego ramach środki można przeznaczyć wyłącznie na kupno samochodu. Dotyczy to zarówno nowych, jak i używanych, kilkuletnich samochodów. Umowa kredytowa wymaga regularnego spłacania rat, na których wysokość wpływa m.in.:
● całkowita kwota zobowiązania;
● okres kredytowania;
● kwota odsetek.
Warto wiedzieć! Kredyt samochodowy można spłacić wcześniej, co jest jedną z jego największych zalet. |
Leasing konsumencki a kredyt samochodowy – kluczowe różnice
Leasing konsumencki i kredyt samochodowy to rozwiązania dla osób, które nie posiadają wystarczającej ilości środków na zakup auta lub nie chcą jednorazowo wydawać tak dużej kwoty. Każde z nich ma swoje zalety i wady – nie istnieje zatem jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które z nich lepiej wybrać. Jeżeli zależy nam na wygodzie, leasing może się jednak okazać znacznie korzystniejszą opcją. W przypadku rozszerzonego pakietu leasingowego wszystkie niezbędne naprawy czy przeglądy leżą bowiem po stronie firmy leasingowej. Przykładowo, Automarket w pakiecie Comfort oferuje swoim klientom:
● obsługę serwisową w wybranym limicie kilometrów;
● zakup, serwis, wymianę i przechowywanie opon;
● koordynację likwidacji szkód;
● auto zastępcze na czas naprawy użytkowanego samochodu.
Leasingobiorca nie musi zatem pilnować terminów przeglądu czy wizyt u mechanika, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić czas. W przypadku kredytu na samochód kredytobiorca sam odpowiada za serwisowanie i wizyty diagnostyczne.
Decydując się na leasing, przedsiębiorcy generują też comiesięczne koszty, które można wliczać do wydatków związanych z prowadzeniem działalności. Auto nie jest ponadto własnością leasingobiorcy, w związku z czym jego wartość nie wlicza się do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Co więcej, kredyt konsumencki wiąże się z koniecznością dopełnienia znacznie większej ilości formalności. W przypadku leasingu zostały one ograniczone do niezbędnego minimum. Co więcej, zawarcie umowy leasingowej nie wymaga wnoszenia wkładu własnego – wnioskując o kredyt samochodowy, nie da się już go uniknąć.
Zaletą kredytu jest z kolei możliwość ingerowania w samochód i jego wyposażenie – podczas umowy leasingowej leasingobiorca nie ma takiej możliwości. Po uzyskaniu kredytu nie ma też potrzeby ograniczania się do limitu kilometrów – kierowca może więc jeździć swoim autem do woli i nie musi informować nikogo o wyjazdach za granicę.
Ostateczna decyzja w przypadku dylematu „leasing czy kredyt?” zależy wyłącznie od osobistych możliwości oraz preferencji. Auta w leasingu konsumenckim mogą się okazać jednak bardziej opłacalnym wyborem, jeżeli komfort i bezobsługowość cenimy sobie ponad wszystko.