Łukasz Wojtyca z Ekipy odznaczony przez prezydenta

fot. Krzysztof Kalinowski

Łukasz Wojtyca, znany jako "Wujek Łuki", prezes zarządu Ekipa Holding został wyróżniony odznaką Honoris Gratia.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć o odznaczenie zawnioskował ks. Andrzej Augustyński, przewodniczący zarządu fundacji „Siemacha”, który w przeszłości został w ten sposób wyróżniony. Możemy więc z dużą dozą pewności napisać, za co to odznacznie.

Ekipa i Siemacha współpracują od czasu wybuchu wojny na Ukrainie, natomiast sama fundacja pomaga ukraińskim dzieciom od 2014 roku. W marcu 2022 roku w jednym z ośrodków prowadzonych przez fundację zamieszkały osierocone dzieci z Chersonia.

W zbiórkę pieniędzy dla uciekających przed rosyjską agresją włączyła się również ekipa. Udało się uzbierać 900 tys. złotych. Firma przekazała te środki fundacji. Dzięki temu już jesienią udało się oddać do użytku odnowione sale do zajęć i jadalnię. W święta Bożego Narodzenia przebywający w ośrodku w Odporyszowie dostali nowe pokoje. Miejsce to zostało nazwane „Domem dla Ukrainy”.

– Sprzeciwiając się agresji Rosji przeciwko Ukrainie połączyliśmy swoje siły, aby pomóc tym, którzy tego potrzebują. W tym celu założyliśmy zbiórkę. Dzięki hojności i pomocy darczyńców oraz partnerów akcji, w ramach zrzutki udało nam się zebrać ogromną kwotę. Zdecydowaliśmy się na realną, długoterminową i skuteczną pomoc najbardziej bezbronnym, czyli dzieciom, które szukają schronienia w Polsce – mówił w październiku Łukasz Wojtyca, cytowany przez portal temi.pl.

O nagrodzie

Honoris Gratia została ustanowiona w 2005 roku i jest nadawana przez prezydent miasta osobom zasłużonym dla Krakowa. Kard. Franciszek Macharski był pierwszym odznaczonym, po nim wyróżnienie to otrzymali m.in. Anna Dymna, Zbigniew Wodecki czy Rafał Sonik.

Odznaką jest krążek o średnicy 40 mm, o gładkim obrysie lewego półokręgu, górnej ćwiartce prawego półokręgu wymodelowanej w kształcie zarysu wież Bazyliki Mariackiej oraz murów miejskich, napisem HONORIS GRATIA na prawej dolnej ćwiartce oraz wstęgą w barwach Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa w połowie wysokości lewego półokręgu.