Małopolscy pogranicznicy wyruszyli na patrole z leśnikami

Akcja "Choinka-18" fot. KOSG

Choinka-18” to kryptonim akcji mającej na celu wykrywanie złodziei iglaków, grasujących w państwowych lasach. Biorą w niej udział strażnicy leśni i funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.


– Od sierpnia ubiegłego roku obowiązuje porozumienie pomiędzy Karpackim Oddziałem Straży Granicznej, a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie. Na mocy porozumienia funkcjonariusze Wydziału Odwodowego KOSG oraz funkcjonariusze z Placówek SG w Tarnowie oraz w Zakopanem, pełnią służby w ramach współdziałania z nadleśnictwami m. in. z Brzeska, Krzeszowic czy Niepołomic. Wspólne służby prowadzone są również ze strażnikami z Tatrzańskiego oraz Gorczańskiego Parku Narodowego – mówi Michał Tokarczyk z referatu prasowego KOSG.

Podczas wspólnych patroli, szczególną uwagą objęte zostały miejsca, w których dochodzi do kradzieży drzewek przeznaczonych na choinki. W trakcie akcji, funkcjonariusze kontrolują zasady wywożenia drzewa z lasu oraz zwracają szczególną uwagę na pułapki i sidła zastawiane przez kłusowników. Dodatkowo samochody terenowe, quady i skutery śnieżne będące na wyposażeniu pograniczników ułatwiają leśnikom zatrzymywanie sprawców nielegalnego wjazdu do lasów.

Jak dodaje Tokarczyk, z wnioskami o wsparcie w ramach akcji „Choinka - 18” zgłaszają się kolejne nadleśnictwa.

comments powered by Disqus