Małopolscy terytorialsi wspierają seniorów i kombatantów w procesie szczepień

Żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają starszych mieszkańców od rejestracji na szczepienie do transportu włącznie.
W połowie stycznia ruszyła rejestracja szczepień seniorów przeciw covid-19. W tym samym miesiącu Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły całodobową infolinię wsparcia dla seniorów pod numerem 800 100 115. Teraz terytorialsi pomagają przede wszystkim osobom, które z przyczyn losowych nie mogą dostać się do punktów szczepień.

– Jako ratownik medyczny często słyszę pytanie, czy warto się szczepić – mówi młodszy podoficer Grupy Zabezpieczenia Medycznego 11 MBOT kpr. Krzysztof Łukasik.

– Nigdy nie waham się z odpowiedzią. Z medycznego punktu widzenia szczepienie jest potrzebne, pozwala wytworzyć odporność populacyjną na rzeczoną chorobę, w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko ciężkich objawów w przypadku zachorowania. Jeśli zaś przeszliśmy chorobę szczepienie przyczynia się do wytworzenia kolejnych przeciwciał, których ilość i rodzaj bywa różny u ludzi z przyczyn anatomiczno-fizjologicznych – dodaje. 

comments powered by Disqus