Maria Anna Potocka dyrektorem Bunkra Sztuki? Tego chce prezydent miasta

Bunkier Sztuki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie będzie konkursu na stanowisko dyrektora Bunkra Sztuki? Dziś prezydent Jacek Majchrowski poinformował, że chce, aby Galerią Sztuki Współczesnej pokierowała Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK-u. W przyszłości placówki zostaną połączone.

Potocka już wcześniej była dyrektorem Bunkra Sztuki w latach 2002-2010. Jak pisze Majchrowski, po spotkaniu ze współpracownikami podjął decyzję o wystąpieniu do ministra kultury Piotra Glińskiego z wnioskiem o zgodę na odstąpienie od obowiązku organizowania konkursu na stanowisko dyrektora miejskiej galerii.

–  Chcę powierzyć je pani Maszy Potockiej, która jednocześnie pozostanie także dyrektorem MOCAK-u. Za takim rozwiązaniem przemawiają nasze plany w stosunku do Bunkra Sztuki. W przyszłym roku rozpocznie się jego modernizacja – czytamy w komunikacie.

Jak podkreśla prezydent, Potocka „zna doskonale Bunkier Sztuki, a jednocześnie jako dyrektor MOCAK-u bardzo dobrze poradziła sobie z całym procesem inwestycyjnym, gdy tworzyliśmy to muzeum”.

– Mam nadzieję, że minister wyrazi zgodę na takie rozwiązanie. Będzie do pierwszy krok do połączenia w przyszłości tych placówek – podsumował Majchrowski.

Trzeba czekać na decyzję ministra

–  Minister kultury i prezydent miasta spotkali się w miniony wtorek na wernisażu wystawy „Wyspiański. Nieznany”  w Muzeum Narodowym. Z tego co wiem, prezydent Majchrowski wstępnie rozmawiał z panem Piotrem Glińskim na ten temat. Szef resortu kultury polecił przesłanie oficjalnego pisma w tej sprawie. Nie wyraził swojej opinii odnośnie tego, czy jest za czy przeciw takiemu rozwiązaniu. Podkreślił, że nie będzie się sprzeciwiał woli miasta – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa.

Pieśń przyszłości

Jak na razie nie wiadomo, kiedy placówki zostaną połączone i na jakich zasadach to się odbędzie. Jak na razie to „pieśń przyszłości”, podkreśla nasza rozmówczyni.

– Taki jest plan. Natomiast teraz będą to dwie oddzielne placówki, tak jak do tej pory. Pani dyrektor Masza Potocka zostanie dyrektorem MOCAK-u i jednocześnie będzie pełnić funkcję dyrektor Bunkra Sztuki – tłumaczy Chylaszek.

 

comments powered by Disqus