Marsz Pamięci 2024. Mija 81 lat od likwidacji krakowskiego getta

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już 17 marca, o godz. 12.00 na placu Bohaterów Getta odbędzie się Marsz Pamięci. To hołd dla krakowskich Żydów.

Uczestnicy marszu przejdą z placu Bohaterów Getta, ulicami: Lwowską, Limanowskiego, Wielicką, Jerozolimską i Heltmana, przed pomnik pomordowanych Żydów na terenie byłego obozu KL Plaszow. Początek wydarzenia o godz. 12.00.

Marsz Pamięci został zainaugurowany w latach 80. ubiegłego wieku przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Stał się oficjalną formą obchodów rocznicy likwidacji krakowskiego getta.

W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców getta została wywieziona głównie do obozu zagłady w Bełżcu. Ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około tysiąc osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym placu Bohaterów Getta.

Warto dodać, że dwa dni wcześniej, bo 15 marca nastąpi oficjalne otwarcie KL Płaszów w nowej wersji.

Z kolei 10 marca Centrum Społeczności Żydowskiej zaprasza na spacer po terenie byłego getta. Będzie to okazja do poznania miejsca związanego z historią powstania, funkcjonowania oraz likwidacji getta żydowskiego w Podgórzu. W trakcie oprowadzania będzie można zobaczyć najważniejsze budynki, pomniki i place, które podczas drugiej wojny światowej stały się miejscem cierpień ludności żydowskiej z Krakowa.

News will be here