Masowy atak oszustów na mieszkańców gminy Skawina

fot. Krzysztof Kalinowski

15 stycznia przestępcy próbowali oszukać metodami „na wnuczka” i „na wypadek” mieszkańców podkrakowskiej gminy. Na szczęście tym razem wytypowane ofiary nie dały się nabrać i nie straciły swoich oszczędności.

Tego typu oszuści co jakiś czas się uaktywniają się na terenie powiatu krakowskiego. Policjanci apelują o czujność i przypominają jak się bronić przed tego typu przestępcami, aby nie paść ich ofiarą i nie stracić oszczędności życia. Oto historia z 15 stycznia, gdy przestępcy za cel wzięli sobie mieszkańców Skawiny.

Oszustka podająca się ze zapłakaną wnuczkę dzwoniła do seniorów. W wymyślonej historii potrąciła kobietę, sama jest ranna, a ojciec, z którym podróżowała przebywa w szpitalu. – Kolejno oświadczyła, że potrzebuje pieniędzy na adwokata, podając kwoty w granicach 100 tysięcy złotych, aby uniknąć więzienia. Na szczęście seniorzy w porę się zorientowali, że dzwoni oszust i nie doszło do przekazania pieniędzy. W jednym z przypadków seniorka zadzwoniła na znany jej numer telefonu do córki, by dowiedzieć się, czy z wnuczką wszystko jest w porządku. Wówczas utwierdziła się w tym, że niemal padła ofiarą przestępców – mówi Mateusz Lenartowicz z biura prasowego małopolskiej policji.

Jak nie dać się oszustom?

Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta”, czy „funkcjonariusza CBŚP” oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów czy członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Należy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad: 

- jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,

- w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,

- jeśli ktoś prosi cię telefonicznie o pieniądze, rozłącz się i zadzwoń do tej osoby na znany ci numer telefonu i potwierdź informacje przekazane przez wcześniejszego rozmówcę,

- policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi cię o branie w niej udziału,

- policjant nigdy nie poprosi cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!

Oszuści w trakcie rozmowy zmieniają legendę, wypytując rozmówców, dostosowują opowiadaną historię do informacji od was uzyskanych. Dlatego tak ważne jest, aby nie udzielać przez telefon osobom obcym żadnych informacji o sobie, kto jest w domu oraz czy i ile gotówki posiadamy. W żadnym wypadku nie należy wykonywać poleceń takich osób.
News will be here