Miasto nie chce nowych lokali budowanych we współpracy z TBS

Urząd Miasta Kraków zakończył tegoroczne przyjmowanie wniosków od kandydatów chętnych na najem mieszkań należących do Towarzystw Budownictwa Społecznego i współfinansowanych przez gminę. Miasto posiada prawo kierowania wytypowanych przez siebie osób do 933 takich lokali. Ten system mieszkalnictwa nie będzie jednak rozwijany.

Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) to podmioty, których celem jest realizacja zadań wynikających z ustawy o niektórych formach popierania budownictwa.  Do ich zadań należy w szczególności budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach dla osób o średnich dochodach. Realizowane przez nie inwestycje finansowane są m.in ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

Gmina Miejska Kraków chcąc uzyskać prawo do kierowania wytypowanych przez siebie osób do mieszkań wybudowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego, zawierała z nimi umowy o partycypacji w kosztach budowy tych lokali. – Od 1998 do 2004 roku gmina nabywała prawo do wielokrotnego kierowania wytypowanych przez siebie osób współfinansując budowę 933 lokali mieszkalnych – mówi Katarzyna Bury, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa UMK. – Aktualnie kandydaci kierowani są do zawarcia umów najmu lokali pozyskanych wyłącznie z tzw. naturalnego ruchu ludności. Są to na przykład lokale opuszczone przez byłego najemcę wskutek rozwiązania umowy, zgonu lub eksmisji.

Nie będzie więcej TBS-ów

Dzięki zawartym przez miasto umowom, krakowianie mogą wynajmować takie mieszkania m.in. przy ulicach Przewóz 22, Nowohuckiej 39, Tomickiego 13, 17 i 19, Wysłouchów 55, czy Koziej. Ostatnia realizacja umów o partycypację w kosztach budowy lokalu w zasobie TBS miała miejsce w 2004 roku podczas zasiedlenia lokali przy ul. Jerzego Smoleńskiego.

Jak twierdzi Bury, dalsze rozwijanie przez miasto takiego systemu mieszkalnictwa nie jest jednak przewidywane. – Przyczyną braku dalszej współpracy pomiędzy gminą a Towarzystwami Budownictwa Społecznego był brak ofert na rynku, spowodowany trudnościami w pozyskaniu przez TBS-y kredytów z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego – informuje dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa UMK. – Postępowania przetargowe prowadzone w latach 2004-2006 zostały unieważnione, ponieważ nie wpłynęła ani jedna oferta TBSOznacza to, że od 2004 roku gmina nie wydatkuje środków na pozyskanie lokali w zasobie TBS. Również w najbliższym czasie nie ma planów na wydatkowanie środków budżetowych na pozyskiwanie mieszkań w tym systemie – dodaje.

Kandydaci corocznie poszukiwani

25 września 2013 roku wznowiono rozpatrywanie i kwalifikowanie wniosków kandydatów do zawarcia umów najmu lokali mieszkalnych stanowiących własność Towarzystw Budownictwa Społecznego, wybudowanych przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków. Wnioski te przyjmowane były od 1 października 2013 do 30 listopada 2013 roku.

– Rokrocznie gmina pozyskuje z tzw. naturalnego ruchu ludności około 10-15 lokali mieszkalnych, w stosunku do których dysponuje prawem kierowania osób do zawarcia umów najmu lokali – mówi Katarzyna Bury. – W związku z faktem, iż listy osób zakwalifikowanych jako kandydaci do zawarcia umów najmu lokali z TBS, opracowane w latach poprzednich zostały w większości zrealizowane, podjęto decyzję o czasowym wznowieniu rozpatrywania i kwalifikowania wniosków.

Współpraca także w innych miastach

Kraków nie jest jedynym miastem, które zawiera umowy z Towarzystwami Budownictwa Społecznego. Przykładem takiej współpracy może być również Wrocław. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław Spółka z o.o. udostępnia gminie na wynajem część lokali mieszkalnych w nowo wybudowanych budynkach, których jest właścicielem. Gmina od 2009 roku otrzymała do dyspozycji 158 lokali mieszkalnych.

W ramach nowego porozumienia podpisanego w lipcu, miasto otrzymało 46 kolejnych lokali, których dysponentem jest Wydział Lokali Mieszkalnych. Natomiast w 2014 roku TBS przekaże kolejnych 100 lokali, które otrzyma Wydział Lokali Mieszkalnych – 36 lokali, Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi – 20 oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – 44 lokale mieszkalne. W przeciwieństwie do Krakowa, Wrocław przewiduje na lata 2014-2019 dalszą współpracę z TBS w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej.