Miliony na inwestycję w centrum Krakowa. Wcześniej obiekt został rozebrany z pomocą saperów

Projekt oranżerii fot. Ogród botaniczny UJ

Prawie 6,7 mln złotych dofinansowania otrzymał Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego na odbudowę budynku oranżerii.

Zarządcy ogrodu przy ulicy Kopernika starali się o dofinansowanie na odbudowę dawnej oranżerii.

W ogrodzie botanicznym widać już konstrukcję powstającej tam oranżerii. Jest ona odbudowywana w miejscu, w którym stał oryginalny obiekt, wybudowany w 1882 roku, a rozebrany z pomocą saperów w roku 1969. Oranżeria będzie tych samych gabarytów, co palmiarnia powstała w 1882 roku. Wysokość budynku od najniższego poziomu gruntu do linii szczytowej wyniesie 11,6 m, wraz z iglicą – niemal 15 m.

– W dawnej szklarni znajdowała się kolekcja palm oraz roślin tropikalnych, a wiele okazów pochodziło jeszcze z kolekcji Józefa Warszewicza, zebranej podczas wypraw do Ameryki Południowej i Środkowej. Znaczna część roślin z tej szklarni została przeniesiona do nowo wybudowanej szklarni Jubileuszowej, znajdującej się w południowej części ogrodu. Z tego względu projektowana szklarnia będzie nosić nazwę „Oranżerii Warszewicza”. Planujemy w niej odtworzyć historyczną kolekcję roślin, a także przygotować przestrzeń do celów edukacyjnych, organizacji konferencji i wydarzeń artystycznych – wyjaśniał w lipcu ubiegłego roku dr hab. Michał Węgrzyn, prof. UJ, dyrektor Ogrodu Botanicznego.

Pod koniec kwietnia projekt odbudowy oranżerii został pozytywnie oceniony przez Departament Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Ostateczna decyzja należała do zarządu województwa. Politycy podjęli uchwałę, dzięki której ogród botaniczny otrzyma prawie 6,7 mln zł dofinansowania ze środków europejskich.

– Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy wniosku projektowym, jak również wszystkim osobom oceniającym i Zarządowi Województwa Małopolskiego za uchwalenie finansowania. Ogród Botaniczny UJ w Krakowie jest najstarszym i będzie najnowocześniejszym ogrodem w Polsce – podkreślają przedstawiciele ogrodu.

Widok na dawną oranżerię
Widok na dawną oranżerię

Aktualności

Pokaż więcej