Minister zdrowia: w tym tygodniu decyzje o obostrzeniach podczas Wielkanocy

Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że około środy-czwartku zapadną decyzje dotyczące zasad, jakie będą obowiązywać podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Na te decyzje będzie miała wpływ dynamika nowych przypadków zakażeń.

Jak mówił minister, wyniki z ostatnich dni są bardzo niepokojące. – Dziś liczba zachorowań wyniosła blisko 11 tysięcy i to jest bardzo dynamiczny wzrost względem poprzedniego tygodnia – stwierdził Niedzielski. – Jeżeli będziemy mieć do czynienia z dużym przyspieszeniem, konsekwencją będą decyzje co do obostrzeń w skali całego kraju – zapowiedział.

Decyzje, które zapadną w ciągu najbliższych dni, mają już dotyczyć całego okresu świątecznego. Minister dał do zrozumienia, że nie jest brana pod uwagę możliwość zamykania kościołów w tym okresie.

Obecnie najtrudniejsza sytuacja pod względem liczby nowych zakażeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest w województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim, pomorskim i lubuskim. Następne w kolejce są województwa kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, śląskie i podkarpackie.

Kolejne grupy do szczepienia

Do tej pory wykonano w Polsce ponad 4,5 mln szczepień, w tym ponad 1,6 mln osób otrzymało drugą dawkę. Jutro trzymilionowy pacjent ma otrzymać pierwszą dawkę.

Rozpoczęły się szczepienia osób przewlekle chorych, trwają zapisy seniorów w wieku 69 lat. W czwartek ruszą zapisy dla 68- i 67-latków. 25 marca ma zostać wznowiona rejestracja uzupełniająca dla seniorów w wieku 70+.

Minister poinformował też o uruchomieniu nowej ścieżki testowania. Pacjent będzie mógł sam zarejestrować się na test na stronie gov.pl/dom, bez konsultowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi o to, by odciążyć system POZ i odchodzić od teleporad.

comments powered by Disqus