Laserowa korekcja wzroku a kwestie bezpieczeństwa
Laserowa korekcja wzroku przeprowadzona z zachowaniem najwyższych standardów jest bezpieczną procedurą zabiegową i nie wiąże się z wysokim ryzykiem powikłań, szczególnie jeśli dany Pacjent przestrzega zaleceń lekarskich i odda się w ręce wykwalifikowanych specjalistów z renomowanej kliniki okulistycznej. Możesz np. skorzystać z laserowej korekcji wzroku w Krakowie. Ryzyko powikłań jest minimalne, jednak po zabiegu mogą wystąpić skutki uboczne, które mijają samoistnie w ciągu kilku kolejnych godzin. Jest to np.:
- uczucie ciała obcego w oku,
- zmęczenie,
- pieczenie,
- swędzenie,
- łzawienie,
- przekrwienie,
- ból oczu.
Laserowa korekcja wzroku cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa z uwagi na fakt, iż podczas zabiegu używany jest nowoczesny i certyfikowany sprzęt oparty o sprawdzone technologie. Nad bezpieczeństwem i komfortem Pacjenta czuwa doświadczony lekarz chirurg oraz personel medyczny.
Rozważasz laserową korekcję wady wzroku i zastanawiasz się, jak zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa? Decydując się na zabieg, z pewnością warto zrobić dokładny research i wybrać odpowiednią klinikę okulistyczną, która działa na rynku od lat oraz cieszy się pozytywnymi opiniami wielu Pacjentów.
Kilka słów o laserowej korekcji wzroku – krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm
Na czym polega laserowa korekcja wzroku? Bez względu na technikę zabieg pozwala lekarzowi zmienić zewnętrzną część oka, czyli skorygować kształt rogówki. Dzięki modelowaniu rogówki Pacjenta wpadające do oka światło może znów skupiać się bezpośrednio na siatkówce (jak to miejsce u zdrowych osób). Przykładowo u osób z rozpoznaną krótkowzrocznością (czyli noszących okulary z tzw. minusami) należy spłaszczyć rogówkę. Z kolei u Pacjentów z nadwzrocznością (inaczej dalekowzrocznością) niezbędne jest jej uwypuklenie. Natomiast przy astygmatyzmie zabieg polega na wyrównaniu rogówki.
Warto dodać, iż technikę korekty kształtu rogówki dobieramy nie tylko w zależności od typu wady, ale też wieku Pacjenta, stanu oka oraz innych czynników. Należy podkreślić, że laserowa korekcja wzroku jest przeprowadzana tylko na zewnętrznej części oka, co ogranicza ryzyko działań niepożądanych.
Zabieg trwa około 20 minut, a Pacjent może w ciągu kilku godzin od poddania się laserowej korekcji wzroku wrócić do domu i tam dochodzić do siebie. Wiedz, że efekty laserowej korekcji wzroku są trwałe, wystarczy jeden zabieg, aby poprawić jakość życia i utraconą ostrość widzenia. Oczywiście bardzo ważne są systematyczne wizyty kontrolne u specjalisty i ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich.
Przygotowanie do zabiegu – informacje dla Pacjentów
Zanim skorzystasz z laserowej korekcji wzroku w klinice okulistycznej, w trosce o zdrowie narządu wzroku musisz poddać się szeregowi badań kwalifikacyjnych i odpowiednio przygotować do całej procedury. Do standardowo wykonywanych badań zaliczamy m.in.:
- badanie dna oka,
- topografia rogówki,
- biometrię optyczną,
- komputerowe badanie refrakcji,
- pomiar szerokości źrenic i ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- pomiar gęstości komórek śródbłonka,
- badanie okulistyczne w biomikroskopie,
- OCT tylnego odcinka oka i rogówki.
Przed laserową korekcją wzroku odbywa się też wywiad medyczny ze specjalistą. Podczas wizyty w gabinecie otrzymujesz informacje o wskazaniach, lekarz wyklucza przeciwwskazania, dobiera metodę korekcji wzroku i przedstawia plan zabiegu.
Podsumowując, zabieg laserowej korekcji wzroku to jeden z najpopularniejszych i bezpiecznych sposobów na pozbycie się okularów czy soczewek kontaktowych oraz zyskanie większej swobody w życiu. Z procedury mogą skorzystać zarówno bardzo młodzi, jak i dojrzali Pacjenci z wadami refrakcji.