Mobilny psycholog, profilaktyka i edukacja, Małopolska ONLIFE - kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmiku przedstawiają postulaty dot. zdrowia psychicznego

fot. Filip Radwanski

Domowe wizyty psychologa dla osób z ograniczoną mobilnością, warsztaty edukujące o zdrowiu psychicznym dla uczniów szkół podstawowych, system wsparcia psychoterapii online “Małopolska ONLIFE”, Dzienne Domy Seniora i program podnoszenia kompetencji cyfrowych dla osób 50+. Dariusz Badurski i Małgorzata Szostak, podczas konferencji prasowej, przedstawili swoje postulaty dla Krakowian i Małopolan.

Tekst nie jest materiałem redakcyjnym. Został dostarczony i opłacony przez KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni.


- Zdrowie psychiczne to nie bzdura! Zaburzenia, kryzysy czy choroby psychiczne to nie dolegliwości, które wyleczymy czekoladą i zwrotami “weź się w garść, inni też mają ciężko” - tymi słowami konferencję rozpoczął Dariusz Badurski, “jedynka” Trzeciej Drogi do Sejmiku w okręgu nr 3 Kraków.

- Województwo Małopolskie ma w swoich kompetencjach realizację zadań z zakresu ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Można tutaj sporo zrobić w ramach wojewódzkich dofinansowań - kontynuował Badurski po przedstawieniu swoich dwóch postulatów.

Jeden z nich dotyczy osób, które z różnych przyczyn, mają problemy z przemieszczaniem się czy w ogóle wyjściem z domu. Dla takich osób kandydat proponuje wizyty domowe, tzw. mobilnego psychologa, którymi zajmowałyby się organizacje pozarządowe otrzymujące na taki projekt dofinansowanie ze środków wojewódzkich.

Drugim postulatem Dariusza Badurskiego jest profilaktyka i edukacja - od najmłodszych lat.

Kandydat chce stworzenia systemu regularnych warsztatów edukujących uczniów z zakresu: zdrowego stylu życia psychicznego, sposobów radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania i nazywania emocji, higieny snu, zdrowego odżywianie, aktywnego tryb życia.

Proponuje, aby taką profilaktyką i edukacją objąć także rodziców i nauczycieli.

Następnie swoje postulaty zaprezentowała Małgorzata Szostak, kandydatka z pierwszego miejsca do Sejmiku, z okręgu nr 2.

- “Małopolska ONLIFE” to system wspierania psychoterapii dla osób, które z powodów finansowych, osobistych lub odległości od dużych ośrodków wsparcia są zagrożone wykluczeniem z możliwości leczenia. Program zakłada roczną, pełnowymiarową terapię na platformie online, w formie cotygodniowych spotkań z terapeutą - mówiła Szostak przedstawiając pierwszą ze swoich propozycji.

Drugim postulatem kandydatki jest tworzenie Dziennych Domów Seniora w małopolskich gminach. - Seniorzy, którzy bardzo często borykają się z izolacją społeczną, muszą mieć takie dobre przestrzenie, w których mogą spotkać się z innymi seniorami i razem, w ciekawy sposób, spędzać czas. Takie spotkania to jest niesamowite podbudowanie dla samopoczucia psychicznego - kontynuowała “jedynka” Trzeciej Drogi do Sejmiku w okręgu nr 2.

Szostak zaznaczyła także, że razem z Dariuszem Badurskim, jako radni Sejmiku postarają się o dofinansowanie dla programu podnoszenia kompetencji cyfrowych dla osób 50+, które bardzo często borykają się na rynku pracy i w życiu codziennym z kompleksami dot. technologii.