Przegląd prasy, 23 stycznia: dwuznaczna reklama oburza pasażerów

Wzrost cen opłat za śmieci mimo obniżki, nowa koncepcja rozbudowy dworca autobusowego czy książka, której mogło nie być – to tylko niektóre tematy dzisiejszej prasy lokalnej. Zapraszamy na przegląd czwartkowych dzienników.

DZIENNIK POLSKI: Po obniżce - opłaty za śmieci jeszcze wzrosły, ale MPO nie zrobi kontroli

„Zdaniem radnych spółdzielnie zawyżają stawki, doliczając do nich inne składniki, które nie są związane z wywozem odpadów. Przekaz w świetle kamer był taki: radni obniżają od stycznia opłaty za wywóz odpadów średnio o 16 proc. Tymczasem w wielu spółdzielniach ceny spadły nieznacznie albo nawet... zostały podniesione. Jak to możliwe? W blokach obowiązuje bowiem stawka, która zależy od liczby kontenerów. To władze spółdzielni decydują o tym, w jaki sposób rozłożą koszty na mieszkańców. - Pod koniec ubiegłego roku płaciłam za wywóz śmieci 14 zł, teraz o cztery złote więcej. Gdzie więc ta obniżka? - denerwuje się mieszkanka jednego z bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Widok. Czuje się oszukana przez jej władze. - Ponieważ stawka została podniesiona, przestałam segregować śmieci. Po co, skoro i tak płacę coraz więcej? - pyta lokatorka.

Władze spółdzielni Widok wyjaśniają, że podwyżka została spowodowana m.in. tym, iż wielu lokatorów nie wpisało wszystkich domowników do deklaracji śmieciowych. - Ubyło nam około tysiąca osób - mówi Piotr Krokosz, wiceprezes SM Widok”.

Nowa wizja rozbudowy dworca autobusowego

„W drugiej połowie tego roku rozpocznie się rozbudowa górnej płyty dworca autobusowego w Krakowie. Dodatkowe miejsca postojowe powstaną przed wejściem do tunelu "Magda", który przebiega pod peronami dworca kolejowego. Oznacza to zmianę planów, bo wcześniej władze spółki zarządzającej dworcem zakładały, że dodatkowa część płyty powstanie po drugiej stronie - nad przystankiem dla autobusów komunikacji miejskiej. - Wybraliśmy lepszą koncepcję. Budowa nie będzie przeszkadzać w obsłudze przystanku miejskich autobusów - mówi Marcin Wnuk, dyrektor administracyjny spółki Małopolskie Dworce Autobusowe.

Jej przedstawiciele przekonują, że to konieczna inwestycja. Z powodu zbyt dużego obciążenia obecna górna płyta wymaga natychmiastowego remontu. Zaplanowano go w terminie między 1 marca a 30 czerwca. Górny dworzec ma zniszczoną nawierzchnię i połączenia między płytami”.

Dwuznaczna reklama oburza pasażerów w tramwajach

„Na monitorach w pojazdach komunikacji miejskiej było wyświetlane ogłoszenie zachęcające do korzystania z telefonu zaufania, który tak naprawdę jest erotyczną infolinią. "Ze mną możesz porozmawiać o wszystkim i nie tylko..." - takiej treści reklama przykuła uwagę i wzbudzała wątpliwości pasażerów linii tramwajowej numer 3 oraz 18. Całość opatrzona nagłówkiem - "telefon zaufania". - To wcale nie infolinia dla ludzi szukających pomocy psychologa czy terapeuty, tylko sex-telefon. I to promuje się takie usługi w komunikacji miejskiej. Oburzające! - mówi krakowianin Krzysztof Durek. Dodaje, że widział podobne reklamy wyświetlane w tramwajach przez cały dzień.

(…) - Nie odpowiadamy za treść reklam wyświetlanych w naszych tramwajach. Zadanie to zostało powierzone firmie zewnętrznej w zamian za zakup monitoringu do kilkudziesięciu wagonów tramwajowych - powiedział nam Marek Gancarczyk, rzecznik MPK. Jednocześnie zapewnił, że będzie interweniował w sprawie kontrowersyjnej reklamy”.

GAZETA KRAKOWSKA: Mieszkańcy Krakowa dostaną więcej władzy

„To nie zwykła zmiana, ale prawdziwa rewolucja w dzielnicach. Mieszkańcy mają dostać władze w swoje ręce. Prawdziwą władzę – będą decydować o pieniądzach, które są wydawane na ich własnym podwórku. Od nich m.in. będzie zależało, czy z pieniędzy dzielnicy dołożyć na dodatkowe patrole policji, czy na nowe boisko, czy plac zabaw. Takie nowości zakłada projekt zmian statutów rad dzielnic przygotowany przez Dominika Jaśkowca (PO).

Według wszelkiego prawdopodobieństwa, wejdzie on w życie już jesienią. Za miesiąc radni będą głosować nad wprowadzeniem tych zmian. A że mają one poparcie większościowego klubu (PO), wynik jest już w zasadzie pewny. (…) Jedną z najbardziej rewolucyjnych zmian jest przekazanie mieszkańcom m.in. możliwości udziału w budżecie dzielnicy”.

Uzbrojona w mocniejsze szyby, skarbonka wróci w przyszłym tygodniu

„Dotarły już do Krakowa nowe szyby do skarbonki z Rynku. Po korekcie, bo wcześniej przyjechały za duże. W ciągu najbliższych dni zostaną zamontowane i charakterystyczny obiekt wróci na swoje miejsce. Skarbonka, do której od 35 lat zbierane są datki na renowacje zabytków, zniknęła jesienią ubiegłego roku. Usunięto ją z pękniętą szybą, uszkodzoną przez wandala, który w nią kopnął. Stało się to krótko po jej powrocie z naprawy – po tym, jak ktoś nadtłukł jej szybę kamieniem”.

GAZETA WYBORCZA: Książka, której mogło nie być

„Gdyby nie kontrowersyjna decyzja kard. Dziwisza, osobiste notatki Jana Pawła II zostałyby spalone. Właśnie wydał je w książce „Jestem bardzo w rękach Bożych” Znak. – Co trzeba było zniszczyć, zniszczyłem. Co trzeba było zachować, zachowałem. To jest odpowiedzialność tych, którzy byli blisko – tłumaczy decyzję ujawnienia papieskich zapisków metropolita krakowski.

„Wiernie wypełniłem wolę Ojca Świętego po jego śmierci w 2005 roku, rozdając wszystkie rzeczy, jakie posiadał, zwłaszcza pamiątki osobiste. Nie miałem jednak odwagi, by spalić te kartki i zeszyty notatek osobistych, jakie zostawił po sobie, ponieważ zawierają one ważne informacje o jego życiu” – pisze metropolita krakowski we wstępie do książki. Były papieski sekretarz tłumaczy, że dwa zeszyty, w których Wojtyła robił notatki, są kluczem do zrozumienia jego duchowości. „Odsłaniają one jakby drugą stronę osoby (...). Pozwalają wejrzeć w tę intymną, osobistą relację wiary do Boga Stwórcy, Dawcy życia, do Mistrza i Nauczyciela. Pokazują jednocześnie źródła jego duchowości – jego siły wewnętrznej i zdecydowanej woli służenia Chrystusowi do ostatniego tchnienia życia” – dodaje”.