MPK: Po Krakowie już kursują tramwaje na baterie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne posiada już cztery tramwaje, które mają możliwość jazdy bez pantografu.

– W tej chwili w Krakowie mamy cztery takie tramwaje, które posiadają możliwość jazdy bez korzystania z sieci trakcyjnej, bez pantografu – powiedział w poniedziałek w programie Telewizji Kraków Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK.

Stwierdził, że już dziś niektóre tramwaje linii nr 18 w obrębie pierwszej obwodnicy poruszają się bez pobierania prądu z sieci trakcyjnej.

– Motorniczy, który prowadzi taki tramwaj przed wjazdem na teren pierwszej obwodnicy opuszcza pantograf, a po wyjeździe znów go podnosi. Oczywiście pasażerowie nie są nawet świadomi, że nie jadą już tramwajem napędzanym przez energię z sieci trakcyjnej, ale z baterii – podkreślił.

Poinformował, że przewoźnik dysponuje czterema tramwajami Lajkonik wyposażonymi w baterie. To jednak nie koniec. W sumie MPK ma posiadać jeszcze 106 tramwajów, które w przyszłości będzie można wyposażyć w baterie.

– Docelowo, bardzo łatwo, możemy uzyskać aż 110 tramwajów, które docelowo będą mogły poruszać się bez korzystania z sieci trakcyjnej. To będzie ok. 1/3 całego taboru tramwajowego – stwierdził.

Cztery tramwaje Lajkonik są wyposażone w baterie
Cztery tramwaje Lajkonik są wyposażone w baterie