Muzea otwarte dla zwiedzających po raz dwunasty

Konferencja zapowiadająca Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższą niedzielę 20 listopada odbędzie się Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W tym roku udział w wydarzeniu wezmą 23 instytucje muzealne wraz z oddziałami.

Celem wydarzenia jest przybliżenie historii Krakowa i jego dziedzictwa kulturowego. A to wszystko poprzez prezentację różnych muzealnych eksponatów, szczególnie tych na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Oprócz wystaw stałych i zmiennych, przygotowano również inne wydarzenia, m.in. wykłady, warsztaty, pokazy czy zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikami.

– W wydarzeniu weźmie udział sześć miejskich instytucji muzealnych ze swoimi oddziałami – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. – Zachęcamy mieszkańców i turystów do udziału w wydarzeniu, ponieważ to okazja, aby zobaczyć nasze muzea „od kuchni”. Przygotowano dodatkowe atrakcje, a wstęp jest wolny.

Te instytucje to Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Historii Fotografii, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa z dziesięcioma oddziałami, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum PRL-u, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Klaudia Kaczmarczyk z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa podkreśla, że propozycje przygotowane przez MHK są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

– Dziesięć oddziałów naszego muzeum zaangażowało się w inicjatywę, a każdy przygotował trochę propozycji. Najwięcej będzie się działo w Pałacu Krzysztofory, m.in. spacer dla dzieci i dorosłych. Nie zabraknie oprowadzania po różnych zakamarkach pałacu – przyznaje.

23 muzea, wiele propozycji

W niedzielę będzie można odwiedzić również m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Muzeum Etnograficzne czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

– Wracamy do korzeni idei, z jakiej wywodzi się Dzień Otwartych Muzeów Krakowskich – mówi Natalia Zarzycka, dyrektor Cricoteki. – Zaprezentujemy nasze archiwum w nowej siedzibie. Będzie można zwiedzić naszą placówkę z przewodnikiem.

Muzeum Narodowe w Krakowie pokaże swoje kolekcje, nowe nabytki i konserwatorskie osiągnięcia.

–  W Sukiennicach będzie można zobaczyć 10-metrowy kobierzec. Dzień uprzyjemnią m.in. koncerty, a na wystawy stałe i zmienne wstęp jest wolny – informuje Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pełny program dostępny na oficjalnych stronach instytucji.

News will be here