Muzyczna podróż po zabytkach Krakowa

Festiwal zainauguruje koncert w Bazylice Bożego Ciała. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

15 sierpnia rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu Muzyka w Starym Krakowie. To siedemnaście dni koncertów we wnętrzach krakowskich zabytków.

Od średniowiecza aż po współczesność – to muzyczne propozycje tegorocznej, 46. edycji wydarzenia. Organizowany przez Capellę Cracoviensis festiwal rozpocznie się już w przyszłą niedzielę i będzie muzyczną podróżą po zabytkach naszego miasta.  Tym razem pod hasłem „Artyści Krakowa swemu miastu”.

Przez siedemnaście dni koncerty będą się odbywały głównie w zabytkowych wnętrzach. Na liście znalazły się m.in.: Bazylika Bożego Ciała, Kościół Ewangelicki, sala Fontany Muzeum Krakowa, Aula bł. Jakuba, synagoga Tempel, Bazylika oo. Karmelitów, Bazylika oo. Paulinów na Skałce.

Muzyka w Starym Krakowie to festiwal wykonawczy. Twórcy mają więc dowolność co do prezentowanego programu.

– Taka postawa daje gwarancję, że artysta wykona to, co mu „w duszy gra”, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania – mówi dyrektor festiwalu Stanisław Gałoński.

Słowem i muzyką opowiedziane

Tegoroczną odsłonę Muzyki w Starym Krakowie zainauguruje organista Andrzej Białko, który zasłynął wykonaniem wszystkich dzieł organowych Bacha. To właśnie utwory tego kompozytora będą stanowiły sporą część koncertu, uzupełnionego kompozycjami zmarłego 30 lat temu Messiaena oraz współczesnego szwajcarskiego organisty Guy Boveta. Koncert odbędzie się 15 sierpnia w Bazylice Bożego Ciała.

Wśród zaproszonych na festiwal muzyków pojawi się klawesynistka Elżbieta Stefańska, która wraz z grupą młodych wirtuozów muzyki dawnej zaprezentuje utwory Bacha. Podczas festiwalu wystąpi również pochodzący z Krakowa skrzypek Daniel Stabrawa, który z Marią Rabenberg (skrzypce) i Ignacym Miecznikowskim (altówka) wykona utwory Charlesa Beriota, Mozarta oraz Zoltana Kadály’a.

W ramach festiwalu zostanie także przedstawiony program „Słowem i muzyką opowiedziane”, na który złożą się kompozycje m.in.: Bacha, Mozarta, Kilara, Morricone i Chajdeckiego połączone z tekstami księdza Mieczysława Malińskiego ze zbioru „Bajki nie tylko dla dzieci”. Bajki przedstawi Jerzy Stuhr a towarzyszyć mu będą instrumentaliści: Roman Widaszek (klarnet), Magdalena Duś (fortepian) oraz Kwintet Śląskich Kameralistów.

Żeński zespół wokalny Flores Rosarum wykona pieśni żyjącej w XII wieku św. Hildegardy z Bingen. Utwory zostaną połączone z modlitwami św. Hildegardy, które przedstawi Dorota Segda, zaś improwizacje instrumentalne wykonają: Maria Klich (lira korbowa) i Susi Ferfoglia (wirginał).

Podczas festiwalu wystąpią także zespoły takie jak m.in.: Collegium Zieleński i Królewscy Rorantyści pod kierunkiem Stanisława Krawczyńskiego , Octava Ensemble, Veramo String Quartet, Sei Terre Sekstet Wokalny, męski kwartet wokalny Triplum, Krakowski Consort viol da gamba czy lwowski zespół wokalny Kalophonia, którego występ to efekt współpracy z istniejącym od kilku lat bliźniaczym festiwalem Muzyka w Starym Lwowie.

Wystąpią również duety: Książek Piano Duo, Jacek Muzyk (waltornia) i Justyna Danczowska  (fortepian), Monika Korybalska (mezzosopran) i Dmytro Holovenko (gitara).

Szczegółowy program dostępny TUTAJ.