Muzyka z różnych zakątków świata w plenerowej odsłonie. Powraca EtnoKraków/Rozstaje

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 3 do 10 lipca w Krakowie rozbrzmiewać będzie tradycyjna muzyka z całego świata. Wszystko w ramach EtnoKraków/Rozstaje – jednego z najważniejszych w Polsce i Europie wydarzeń sceny etno, world music i sceny muzyki tradycyjnej.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy stawiają mocny akcent na ukraińskie, białoruskie i polskie tradycje muzyczne. Jednak nie zabraknie też artystów z Afryki czy Azji.

– Spotkajmy się na Rozstajach. W Krakowie. Ugośćmy przyjaciół z Ukrainy, Białorusi, Polski i odległych zakątków świata. Wsłuchajmy się w ich opowieść: pieśni o miłości, o życiu, o śmierci, o nadziei. (...) Muzyka i poezja objaśniają świat. Również świat taki, którego nie sposób zrozumieć. Są obszarem wolności i dialogu. Otwórzmy się na nadzieję. Ludzi dobrej woli jest więcej – zaprasza Jan Słowiński, dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Muzyka ponad granicami

Koncerty w ramach festiwalu odbywają się głównie w plenerze. Dziedziniec Radia Kraków i Fortów Kleparz, klub Alchemia i Strefa czy Altana na Plantach. To właśnie tu zabrzmi muzyka z całego świata.

EtnoKraków/Rozstaje zainauguruje występ zespołu Drewno – legendy ukraińskiej sceny muzyki tradycyjnej. Artyści zagrają 3 lipca na dziedzińcu Radia Kraków. To także pierwszy koncert w ramach pasma Kijów_Kraków poświęconego wykonawcom z Ukrainy. Na dziedzińcu radia zaprezentują się również wybitni muzycy sceny etnojazz – Oleś Brothers & Dominik Strycharski (10 lipca).

W ramach koncertów plenerowych w Fortach 3 lipca wystąpią: Krakowiaki/ Witek Broda z zespołem, Ghatam Udupa Collective (Indie), Orkiestra Galicja (Polska), Mathias Muzaza & Mokoomba (Zimbabwe). 8 lipca będzie można usłyszeć zespoły Hajda Banda / Гайда Банда (Polska/Białoruś) oraz Wandering Songs (Polska).

Dzień później na dziedzińcu Fortów Kleparz odbędą się koncerty znakomitych ukraińskich formacji: Gordiy Starukh, Joryj Kłoc i Dakh Daughters. To będzie najważniejszy dzień celebrowania projektu Kijów_Kraków.

Noc tańca i pieśni

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie tradycyjnych już nocy pieśni i nocy tańca, czyli wieczornych spotkań w swobodniejszej formie niż koncerty. To doskonała okazja, by poznać artystów z różnych kręgów kulturowych. W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty muzyczne.

Wydarzenia te poprowadzą je: Giridhar Udupa (rytmy Indii południowych), Iryna Klymenko (pieśni ukraińskie), Piotr i Bogumiła Zgorzelscy (warsztaty tańców regionu krakowskiego), Paula i Sabina Krauze (pieśni greckie i słowiańskie). Z dedykacją dla najmłodszych – warsztaty Oksany But (pieśni ukraińskie) i rodzinne warsztaty ŻyWej Pracowni.

Podczas pierwszej nocy tańca (3 lipca w Fortach) wystąpią: Krakowiaki / Witek Broda z zespołem (Polska), Teatr Złoty Róg / krakowskie oczepiny + potańcówka oraz Niwińscy & Goście. Z kolei pierwsza noc pieśni odbędzie się 8 lipca, a uczestnicy będą mogli usłyszeć zespoły takie jak Dakh Daughters (Ukraina), Traditune (Polska/Ukraina) i Swada (Polska). Natomiast na pierwsze warsztaty organizatorzy zapraszają już w niedzielę o godz. 15:00 do klubu STREFA.

Szczegółowy harmonogram tegorocznej edycji EtnoKraków/Rozstaje dostępny TUTAJ.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.