Weekend pełen atrakcji: Festiwal Otwarcia na Wawelu, Marsz Azylanta i Parada Nowoorleańska

fot. Dorota Grzegorczyk/LoveKraków.pl

Wydarzenia w ramach Festiwalu Otwarcia na Wawelu, pokazy walk w Barbakanie, święto czworonogów, Dni Kultury Romskiej czy Summer Jazz Festival. To tylko niektóre z propozycji na pierwszy weekend lipca.

Festiwal Otwarcia na Wawelu

W dniach 1–3 lipca na Wawelu odbędzie się Festiwal Otwarcia z okazji udostępnienia nowych ekspozycji. Chodzi o Komnaty i Prywatne Apartamenty Królewskie, które przeszły metamorfozę, oraz zupełnie odmieniony Nowy Skarbiec Koronny. Obecnie obejmuje on dwanaście sal, a liczba obiektów sięga niemalże tysiąca.

Przez trzy dni od godz. 21:30 do północy na dziedzińcu arkadowym prezentowany będzie mapping poświęcony historii Skarbca Koronnego Rzeczypospolitej Polskiej. Na sobotę organizatorzy zaplanowali zaś grę terenową pt. „Klucz do Skarbca”, którą poprowadzą studenci historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W dniach 1–3 lipca wydłużone są także godziny zwiedzania, by jak najwięcej osób mogło zobaczyć nowe ekspozycje.

Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej

W sobotę i niedzielę na Łąkach Nowohuckich odbędzie się wydarzenie poświęcone kulturze romskiej. Uczestnicy będą mogli zwiedzić dawne obozowisko Romów, obejrzeć wystawę malarstwa i fotografii, zobaczyć muzealne wozy czy tradycyjne tańce w wykonaniu artystów z Czech, Węgier, Mołdawii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Słowacji i Polski.

W godz. 18:00–22:00 odbywać się będą koncerty. Wystąpią m.in. Enigma Romilor, Elena Rutkowska & Cygańskie Czary, Grupa Szatra, Romano Jilo, Milan Kroka Band czy Etno Rom. Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej rozpoczną się o godz. 15:00.

Marsz Azylanta

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zaprasza na wyjątkowe wydarzenie dedykowane wszystkim czworonogom i ich opiekunom. W sobotę, 2 lipca, odbędzie się Marsz Azylanta. Tradycyjny przemarsz wyruszy o godz. 10:00 z Mostu Dębnickiego. Pół godziny później uczestnicy zbiorą się przy pomniku Dżoka na Bulwarach Wiślanych, gdzie będzie czekać mnóstwo atrakcji.

W programie m.in.: wybory Psiego Króla i Królowej, kącik psiego spryciarza, rehabilitacja – pokaz masażu uspokajającego dla starszych psiaków, porady behawioralne, darmowe czipowanie, życie z psem przewodnikiem – pokaz, zabawy z dziećmi z elementami kick boxingu, groomerzy czy występ muzyczny Duo Performance – Monika Biederman i Piotr Karzełek.

Średniowiecze da się lubić

Przez całe wakacje na krakowian oraz turystów czekać będą atrakcyjne wydarzenia w Barbakanie i Celestacie. Wszystko w ramach projektu „Średniowiecze da się lubić”.

– W każdą wakacyjną sobotę w Barbakanie prezentujemy pokaz rzemiosła oraz pokazy walk. Mamy także szkółki tańca i różnego rodzaju interaktywne inscenizacje nawiązujące do legend Krakowa czy wydarzeń z historii miasta. Wszystkiemu towarzyszy muzyka odgrywana na żywo przez profesjonalne zespoły specjalizujące się w muzyce średniowiecznej – zapowiada Michał Szczerba, kierownik projektu.

Wielka inauguracja odbędzie się 2 lipca w Barbakanie w godz. 10:00–17:00. Więcej informacji w poniższym artykule.

Piknik w Parku Zaczarowanej Dorożki

Centrum Młodzieży w Krakowie zaprasza na międzypokoleniowy piknik, który odbędzie się w niedzielę w Parku Zaczarowanej Dorożki. Od godz. 15:00 do 19:00 organizatorzy zaplanowali zabawy, animacje oraz warsztaty. Nie zabraknie także koncertów. Na scenie zaprezentują się artyści z klubu teatralnego „Radosna Gromada”, Chór Rozrywkowy „Jaszczury” z Centrum Młodzieży w Krakowie oraz trio gitarowe.

Na zakończenie pikniku (godz. 19:00) koncert zespołu Playing Family. To polska formacja jazzowa powstała w Krakowie w 1964 roku. Artyści wykonują głównie tradycyjny jazz z epoki lat 20. i 30. XX wieku.

Parada Nowoorleańska

Rozpoczęło się jazzowe lato w Krakowie. Tegoroczna edycja Summer Jazz Festival to 130 koncertów, podczas których publiczność będzie mogła usłyszeć prawie 400 zagranicznych i polskich artystów. Wśród nich są nie tylko krakowscy jazzmani, ale także gwiazdy światowego formatu, np. Kenny Garrett Quintet, Nigel Kennedy, Mike Stern, Pauolo Fresu, Karen Edwards czy John Scofield Yankee Go Home.

Summer Jazz Festival to także wielkie plenerowe koncerty i wydarzenia. Jednym z nich jest Niedziela Nowoorleańska, która odbędzie się już 3 lipca. Na Rynku Głównym w godz. 12:00–16:00 zaprezentują się następujące zespoły: Big Band Dobczyce, Boba Jazz Band, Playing Family, Old Metropolitan Band, Hot Swing.

Nie zabraknie też tradycyjnej Parady Nowoorleańskiej. O godz. 17:00 uczestnicy zbiorą się pod kawiarnią Vis a Vis na Rynku Głównym, a następnie przemaszerują na Plac Szczepański. Tam rozpocznie się koncert Jazz Band Ball Orchestry z okazji 60-lecia działalności zespołu.

Bulwar[t] Sztuki

Już dziś rusza letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2022. W programie ponad 90 wydarzeń dotyczących teatru, kina, literatury, muzyki czy tańca. Wiele atrakcji czeka także na dzieci i młodzież. Większość wydarzeń odbędzie się w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa oraz na scenie Teatru i w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii.

– W tym roku będziemy chłonąć sztukę wszystkimi zmysłami. Nauczymy się świadomie patrzeć, słuchać, smakować i doświadczać świata, który nas otacza – mówi Małgorzata Szydłowska, główna kuratorka Bulwar[t]u Sztuki.

Szczegółowy program na stronie laznianowa.pl

Festiwal Kultury Żydowskiej

Jeszcze przed trzy dni krakowianie mogą uczestniczyć w Festiwalu Kultury Żydowskiej, który odbywa się na Kazimierzu. To trzecia edycja dedykowana żywiołom. Po ziemi i ogniu przyszedł czas na wodę. Głównym punktem odniesienia tegorocznego festiwalu są więc religijne i rytualne funkcje wody, jej symbolika i praktyczne zastosowania.

Większość wydarzeń odbywa się w Namiocie FKŻ, który stanął na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej. W programie m.in. koncerty, wykłady, audycje radiowe na żywo, sety DJskie, ceremonie, warsztaty i śniadania szabatowe. Więcej informacji na stronie www.31.jewishfestival.pl

O ludzkich wyborach w obliczu Zagłady

Od 30 czerwca mieszkańcy Krakowa i turyści mogą oglądać nową wystawę prezentowaną w Żydowskim Muzeum Galicja. Ekspozycja „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” została przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum.

– Ta wystawa opowiada o rozmaitych reakcjach ludzi na politykę nazistów wobec Żydów. Pokazuje możliwe scenariusze zachowań i podkreśla, że w wielu przypadkach to my decydujemy o tym, jak postąpić. Co istotne, skupia się nie tylko na Polsce, ale także przedstawia reakcje ludzi z okupowanej Holandii, Niemiec, Węgier, Ukrainy i Polski – wyjaśnia Jakub Nowakowski, dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja.

EtnoKraków / Rozstaje

3 lipca rozpocznie się festiwal EtnoKraków / Rozstaje. To jedno z najważniejszych w Polsce i Europie wydarzeń sceny etno, world music i sceny muzyki tradycyjnej. Chociaż nie zabraknie artystów z Azji i Afryki, tegoroczna edycja stawia mocny akcent na ukraińskie, białoruskie i polskie tradycje muzyczne.

W ramach pasma Kijów_Kraków wystąpi m.in. legenda ukraińskiej sceny muzyki tradycyjnej – zespół Drewo. Koncert odbędzie się w niedzielę na dziedziniecu Radia Kraków. W Forcie zaprezentują się zaś Mathias Muzaza z grupą Mokoomba (Zimbabwe) oraz Gatham Udupa Collective (Indie). Więcej szczegółów TUTAJ.

Podgórskie Letnie Koncerty

Centrum Kultury Podgórza zaprasza do neogotyckiego kościoła św. Józefa przy Rynku Podgórskim na letnie koncerty. Przez dziewięć niedziel krakowianie będą mogli usłyszeć śpiewy cerkiewne, kompozycje do wybranych fragmentów biblijnej Księgi Psalmów, dzieła na organy, arie i pieśni maryjne czy muzykę sakralną XX i XXI wieku.

3 lipca o godz. 16:00 odbędzie się pierwszy koncert pt. „Tobie, Ukraino!”. Wielogłosową muzykę cerkiewną z różnych krajów oraz staroukraińskie kanty zaprezentuje Chór Osanna parafii greckokatolickiej w Krakowie.

Letnie Granie w Dworku Białoprądnickim

Na filmowe i muzyczne weekendy w otoczeniu zieleni zaprasza Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Piątki i niedziele to czas na mocne i czasami nieco spokojniejsze brzmienia różnorodnych zespołów, soboty zaś są porą wyciszenie i relaks podczas kina plenerowego.

1 lipca o godz. 20:00 zaprezentuje się zespół POD BAOBABEM Seckou Keita i Adama Bilorou Dembele. Z kolei w niedzielę o godz. 19:00 zaśpiewa Chór Insieme Frywolnie.

Kino na Tarasie

Przez całe wakacje, od 24 czerwca do 28 sierpnia, na tarasie kina Agrafka odbywać się będą seanse filmowe pod rozgwieżdżonym niebem. Codziennie, o godz. 21:30, mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli przeżyć niezapomnianą przygodę filmową.

Od 1 do 7 lipca letnie kino pod gwiazdami zaprezentuje kultowe filmy w reżyserii Jima Jarmuscha. W piątek „Nieustające wakacje”, w sobotę „Inaczej niż w raju”, a w niedzielę „Poza prawem”.

Smocze Kino Letnie

W pierwszy weekend lipca na Bulwarze Wołyńskim rozstawi się Smocze Kino Letnie. Podczas rodzinnych seansów będzie można obejrzeć m.in. pełnometrażowe zagraniczne produkcje pełne smoków i fantastycznych historii. Nie zabraknie również zabaw i animacji dla najmłodszych oraz zaplecza gastronomicznego.

Sobota: „Jak wytresować smoka” (10.00), „Jak wytresować smoka 2” (12.00), „Mulan” (15.00), „Mój przyjaciel smok” (17.00), „Ostatni smok świata” (19.00).

Niedziela: „Jak wytresować smoka” (10.00), „Jak wytresować smoka 2” (12:00), „Mój przyjaciel smok” (15:00), „Mulan” (17:00), „Dragon Heart” (19:00).

W przerwach między filmami będzie wyświetlany serial animowany „Porwanie Baltazara Gąbki”.

Kino w ogrodzie Czapskich

Muzeum Narodowe zaprasza na kino letnie w ogrodzie Czapskich. Program jak co roku skupia się na filmowych historiach związanych z postaciami artystów i ich ścieżkami, prowadzącymi do powstania sztuki.

W sobotę o godz. 21:00 zostanie zaprezentowany film z napisami ukraińskimi pt. „Moje wspaniałe życie” w reżyserii Łukasza Grzegorzka. To historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Czy jednak wystarczy jej odwagi, by się zbuntować i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy?

Weekend na Kopcu Kościuszki

W każdy weekend lipca i sierpnia krakowianie będą mogli zwiedzić kopiec Kościuszki oraz wystawę stałą „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny” wraz z przewodnikiem. Oprowadzania odbywają się w dwóch turach: 10:00 i 12:00. Zakupu biletów wstępu z usługą przewodnicką dokonuje się w kasie Muzeum Kościuszkowskiego przed zwiedzaniem. Można także dokonać e-mailowej rezerwacji, która gwarantuje wejście w wybranej turze. Szczegółowe informacje tutaj.

W dniach 2, 15 lipca oraz 5 i 19 sierpnia będzie możliwe także podziwianie zachodu słońca ze szczytu kopca Kościuszki. W tych dniach godziny otwarcia Kopca Kościuszki zostaną wydłużone do godz. 21.00. Od godz. 19.00 do godz. 21.00 będą obowiązywały ulgowe bilety wstępu (15 zł) dla wszystkich. Zakupu biletów dokonuje się w kasie Muzeum Kościuszkowskiego.

Koncert Zalewskiego w ramach Letnich Brzmień

Letnie Brzmienia wkrótce zawitają do Krakowa. To wakacyjny cykl ponad 100 koncertów na świeżym powietrzu z udziałem najpopularniejszych wykonawców. Już za tydzień, 8 lipca, przed krakowską publicznością zaśpiewa Zalewski. Koncert zainauguruje cykl Letnich Brzmień w Krakowie. Start o godz. 20:00 w Centrum Sportu Parkowa (ul. Parkowa 12A). Bilety dostępne na www.letniebrzmienia.pl.

Zalewski to człowiek orkiestra. Przełomem w jego twórczości okazała się wydana w 2016 r. płyta „Złoto”, na której znalazły się przebojowe „Miłość, Miłość” czy „Polsko”. Kolejny sukces przyniosła muzykowi płyta „Zalewski śpiewa Niemena”. To właśnie z nią wyruszył w trasę koncertową po klubach i filharmoniach. W 2020 r., po półrocznej ciszy, Zalewski powrócił z nowym albumem „Zabawa” promowanym tytułowym utworem oraz singlem „Annuszka”. Artystę można także oglądać na kinowych ekranach. Zalewski pojawił się m.in. w filmie „Bo we mnie jest seks” i „Piosenki o miłości”.

Harmonogram koncertów:

08.07, godz. 20:00 – Zalewski
22.07, godz. 20:00 – Mery Spolsky
23.07, godz. 20:00 – Sobel
06.08, godz. 20:00 – sanah
19.08, godz. 20:00 – MROZU
21.08, godz. 20:00 – KARAŚ/ROGUCKI
25.08, godz. 20:00 – Kwiat Jabłoni

Bilety w cenie od 79 zł oraz karnety za 279 złotych na cykl Letnich Brzmień w Krakowie są dostępne na www.letniebrzmienia.pl.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

comments powered by Disqus