Średniowiecze da się lubić. Cykl wakacyjnych wydarzeń

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przez całe wakacje na krakowian oraz turystów czekać będą turnieje rycerskie, pokazy rzemiosła, interaktywne spektakle, koncerty oraz wykłady. Wszystko w ramach projektu „Średniowiecze da się lubić”.

– W każdą wakacyjną sobotę w Barbakanie prezentujemy pokaz rzemiosła oraz pokazy walk. Mamy także szkółki tańca i różnego rodzaju interaktywne inscenizacje nawiązujące do legend Krakowa czy wydarzeń z historii miasta. Wszystkiemu towarzyszy muzyka odgrywana na żywo przez profesjonalne zespoły specjalizujące się w muzyce średniowiecznej – zapowiada Michał Szczerba, kierownik projektu.

Przybliżenie historii i kultury średniowiecza

Wydarzenie, organizowane przez Muzeum Krakowa, ma na celu zapoznanie mieszkańców oraz turystów z epoką średniowiecza. Poprzez uczestnictwo w różnych imprezach kulturalno-edukacyjnych uczestnicy będą mogli poznać dawne obyczaje i przekonać się, jak w czasach średniowiecza wyglądało codzienne życie w mieście.

– Staramy się zainteresować przede wszystkim najmłodszych, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Sporo atrakcji przygotowaliśmy zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych. Myślę, że zagraniczni turyści również będą zainteresowani wydarzeniami – dodaje Michał Szczerba.

Gość specjalny

Oprócz sobotnich spotkań w Barbakanie, organizatorzy przygotowali także cykl wykładów. W każdą niedzielę w Celestacie będzie można posłuchać ekspertów z różnych dziedzin okresu średniowiecza.

– W tym roku gościem specjalnym jest pan Tadeusz Grajpel – ekspert w dziedzinie drzeworytu i drukarstwa. Poprowadzi on wykłady na temat drzeworytu jako źródła historycznego i jego powstawania. Artysta dysponuje kilkudziesięcioma średniowiecznymi drzeworytami, które sam zrobił na własnej prasie drukarskiej – mówi Michał Szczerba.

Wykłady i warsztaty z udziałem Tadeusza Grajpla odbędą się 3 lipca oraz 28 sierpnia w Celestacie. Z kolei wielka inauguracja sobotnich imprez w Barbakanie nastąpi 2 lipca. W godz. 10:00-17:00 na krakowian oraz turystów czekać będą: interaktywne prezentacje, pokaz mody, nauka średniowiecznych tańców, gry i zabawy plebejskie oraz szkolenie obejmujące musztrę.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny TUTAJ.

News will be here