Na budynku urzędu miasta pojawi się „Anioł Światła”

Rzeźba pojawi się na elewacji budynku urzędu miasta od strony ul. Poselskiej. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na elewacji budynku magistratu – od strony ul. Poselskiej – pojawi się rzeźba „Anioł Światła” autorstwa włoskiego artysty Enrico Muscetry. Miasto planuje również rewitalizację pobliskiego skweru.

Rzeźba „Anioł Światła” ma formę anioła o wymiarach 170 cm x 96 cm. Miasto planuje ją umieścić na elewacji Pałacu Wielopolskich od strony ul. Poselskiej 12.

Symbol zmagań z pandemią

Umieszczenie rzeźby ma symbolicznie nawiązywać do zmagań z trudnym czasem pandemii. „Podobne ważne momenty w historii Krakowa zwykle miały swoje artystyczne symbole; ich „świadkami” są np. krzyże wotywne czy tzw. latarnie umarłych” – uzasadnia miasto.

– Rzeźba Enrico Muscetry – artysty związanego z Krakowem – pojawi się na ul. Poselskiej na ścianie budynku urzędu miasta. W planie jest również aranżacja skweru. Mamy nadzieję, że dzięki temu powstanie interesująca enklawa zieleni, a jednocześnie ciekawa oś widokowa patrząc od strony Muzeum Archeologicznego. Jestem przekonany, że to działanie pozwoli odkryć potencjał przestrzeni do tej pory niezauważanej, a wysoka jakość rzeźby Muscetry sprawi, że nie będziemy tylko przebiegać tym kawałkiem miasta w drodze z Grodzkiej na Planty – będzie powód, by się tu zatrzymać i odpocząć – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Dar dla Krakowa

Kiedy rzeźba pojawi się we wspomnianym miejscu? Miasto zaznacza, że prace polegające na zamontowaniu rzeźby są uzależnione od czasu pozyskania stosownych zgód i dysponowania odpowiednimi środkami finansowymi przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, który zrealizuje zadanie.

– Minimalistyczna niewielka rzeźba „Anioła Światła” jest hojnym darem artysty dla Krakowa, w którym ten włoski artysta ma swoje atelier i z którym od lat jest związany – zaznacza Piaskowski.

Koszty

Artysta Enrico Muscetra w 2020 roku nieodpłatnie przeniósł na Gminę Miejską Kraków prawa autorskie i majątkowe do koncepcji rzeźby. Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK pokrył koszty odlewu rzeźby w brązie, które wyniosły 35 670 zł brutto.

– W ramach działań podjętych przez ZZM w Krakowie zawarto umowę na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych o wartości 35 362,05 zł brutto. Szacunkowy koszt wykonania prac znany będzie w momencie zakończenia opracowania kompleksowej, pełnobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej – informuje Anna Latocha z biura prasowego urzędu miasta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus