Nie 50, a 70 km/h będzie już niedługo obowiązującym na ulicach Witosa i Nowosądeckiej ograniczeniem prędkości. Na tym rozwiązaniu, oprócz kierowców, mają zyskać przede wszystkim rowerzyści.
Zmiany teoretycznie nie będą duże, mają jednak uporządkować ruch na tym liczącym ponad trzy kilometry ciągu. Już teraz pełni on duże znaczenie, docelowo będzie natomiast naturalnym przedłużeniem Trasy Łagiewnickiej.
Jedną z głównych zmian będzie zmiana obowiązującego tam ograniczenia prędkości z 50 do 70 km/h. Z tym będzie związane m.in. ustawienie zupełnie na nowo programów sygnalizacji świetlnej, żeby z jednej strony ułatwić przejazd głównym ciągiem, a z drugiej – ograniczyć do minimum zatrzymania tramwajów.
Legalnie chodnikiem
Zmiana dopuszczalnej prędkości przełoży się na możliwość jazdy rowerem. Ze względu na ograniczenie do 50 km/h nie można było tam legalnie jechać chodnikiem (tam, gdzie nie ma wyznaczonego ciągu pieszo-rowerowego). Teraz będzie to możliwe.
We wszystkich brakujących miejscach na skrzyżowaniach obok przejść dla pieszych mają się pojawić również przejazdy dla rowerzystów. Powstaną śluzy rowerowe. Zamontowane też zostaną dodatkowe sygnalizatory ostrzegawcze dla kierowców skręcających z głównego ciągu – by przypomnieć im o konieczności ustąpienia pierwszeństwa.
Na skrzyżowaniu ulic Nowosądeckiej i Włoskiej, jadąc od strony Wielickiej, kierowcy zyskają możliwość zawracania. Z kolei na skrzyżowaniu Nowosądeckiej i Dauna wprowadzone będą cztery dodatkowe „zielone strzałki”, ułatwiające skręt w prawo.
Początki mogą być trudne
Zgodnie z zapowiedziami Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu, zmiany mają wejść w życie do 20 września. Urzędnicy ostrzegają jednak, że wymiana oprogramowania wymaga ponownej kalibracji i na początkowym etapie mogą się pojawić utrudnienia.
– W związku z tym, ewentualne korekty rozwiązań, wynikające z jego funkcjonowania, będą wdrażane na bieżąco – tak, aby przepustowość każdego skrzyżowania była wykorzystywana w sposób optymalny – czytamy w komunikacie. Uwagi będzie można zgłaszać pod adresem zmiana.witosa[at]um.krakow.pl, podając przy tym podstawowe informacje, takie jak data, godzina, dokładne miejsce i kierunek jazdy, w którym występowały utrudnienia.
Ciąg ulic Witosa i Nowosądeckiej nie jest jedynym, na którym jest planowane podwyższenie dopuszczalnej prędkości.