Na Zabłociu powstało muzeum klocków i figurek LEGO [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ponad 12 tysięcy figurek i 300 zestawów można podziwiać od 15 kwietnia w muzeum klocków LEGO – Bricks&Figs na krakowskim Zabłociu. Niektóre z prezentowanych egzemplarzy nigdy nie były dostępne w sprzedaży.

Muzeum, mieszczące kolekcją unikalnych wyrobów LEGO, rzadkich zestawów oraz zbiór ponad 12 tysięcy figurek, znajduje się przy ul. Henryka Dąbrowskiego 20 w Krakowie.

– Zainteresowanie tą tematyką zaczęło się na przełomie 2017/2018 roku. Oprócz figurek z różnych zestawów, zacząłem zbierać także te unikatowe. Przede wszystkim figurki, które były rozdawane na konferencjach fanów jako nagrody. Gdy pokazywałem moją kolekcję na różnych grupach, wiele osób pytało, czy można ją zobaczyć gdzieś na żywo. I tak powstało to miejsce – opowiada Konrad, właściciel kolekcji.

Unikatowe figurki i zestawy

Ekspozycja zawiera ponad 12 tysięcy figurek, które umieszczone są w gablotach tematycznie. Najbardziej lubiana wśród dzieci i kolekcjonerów seria Star Wars liczy ponad 1200 figurek. Nie brakuje też LEGO Ninjago. Najliczniejszą grupę stanowią natomiast figurki z serii City.

Niektóre z prezentowanych egzemplarzy są bardzo rzadkie, a ich wartość przekracza nawet 10 tysięcy dolarów.

– Większość kolekcji stanowią figurki sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych. Część z nich nigdy nie była w sprzedaży. Te unikatowe postaci często można było wygrać w konkursach bądź były rozdawane na różnych eventach np. konferencjach – tłumaczy właściciel krakowskiej wystawy.

Na ekspozycji znalazła się m.in. figurka z podpisem Stana Lee, współtwórcy najsłynniejszych postaci z uniwersum Marvela, czy zestaw z autografem Spice Girls.

– Jednym z ciekawszych eksponatów jest z pewnością figurka, która odwiedziła przestrzeń kosmiczną i spędziła pięć dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – podkreśla właściciel kolekcji.

W muzeum klocków LEGO na krakowskim Zabłociu znalazły się także największe i najrzadsze zestawy kiedykolwiek wydane przez duńskiego producenta. Wśród nich Gwiezdny Niszczyciel Imperium, Sokół Millennium, Titanic, Coloseum czy Wieża Eiffla.