Irena Jarocka patronką skweru w Krakowie. „Była pięknym, szlachetnym i promieniującym miłością słowikiem” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Irena Jarocka została patronką skweru Motylem Jestem przy ul. Nad Potokiem. Nazwa nawiązuje do jednego z najpopularniejszych utworów artystki, przeboju roku 1975.

W piątek 14 kwietnia odbyła się uroczystość nadania imienia skwerowi znajdującemu się w dzielnicy Bieżanów-Prokocim przy ul. Nad Potokiem.

– Kraków jest takim miastem, gdzie staramy się pamiętać o dobrych chwilach i wspaniałych artystach. Mamy skwer Andrzeja Wajdy, Zbigniewa Wodeckiego, Ewy Demarczyk, a teraz jeszcze Ireny Jarockiej – powiedział Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa. – Dziękuję wszystkim za zaangażowanie przy tym pomyśle, bo bez ludzi nie byłoby tego miejsca – dodał.

Niczym promień słońca

Michał Sobolewski, prezes Fundacji Ireny Jarockiej, a prywatnie mąż piosenkarki podkreślił, iż była niezwykłą kobietą. – Dla mnie, który spędził z nią ponad 35 lat, ważnych i radosnych, była wspaniałą żoną, matką i artystką. Była pięknym, szlachetnym i promieniującym miłością słowikiem – wyznał.

Opowiedział także, jak artystkę wspominali koledzy z branży, przytaczając ich wypowiedzi.

– Miała w sobie blask, była niczym promień słońca. Zawsze uśmiechnięta, zawsze dobra. Biła z niej kojąca, inspirująca energia – wspominała w 2012 roku wokalistka Urszula Dudziak. – Irena była naprawdę wyjątkowa. Dla mnie stanowiła uosobienie klasy. Nigdy nie słyszałam, by ktoś powiedział o niej coś złego. Miała w sobie coś jasnego. Każde spotkanie z nią powodowało uśmiech, radość.

Zbigniew Wodecki twierdził z kolei, iż artystka „miała w sobie ogromną chęć pomagania ludziom”. Mimo swej popularności, zachowała naturalność i skromność.

Skwer Motylem Jestem

Utwór, do którego nawiązuje nazwa skweru, powstał w 1974 roku i stał się wielkim przebojem Ireny Jarockiej. Tekst napisał Andrzej Tylczyński, muzykę zaś skomponował Andrzej Korzyński. Piosenka ta została wykorzystana w filmie Jerzego Gruzy „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, w którym Irena Jarocka zagrała Irenę Orską.

– Będziemy się tu spotykać, koncertować i śpiewać piosenki Irenki. Skwer będzie żył, nie będzie martwym miejscem – zadeklarował Stefan Majewski, inicjator i pomysłodawca wydarzenia, zapowiadając, iż pierwszy koncert odbędzie się już w maju.

Irena Wanda Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 r. w Srebrnej Górze. Studiowała na Wydziale Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. W latach 1969–1972 przebywała na stypendium w Paryżu, gdzie powstały jej pierwsze płyty.

Artystka współpracowała m.in. z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera. Śpiewała takie przeboje jak „Odpływają kawiarenki”, „Kocha się raz”, „Sto lat czekam na twój list” czy „Beatelmania story”. W 2010 roku, wspólnie z Michaelem Boltonem, nagrała swój ostatni przebój „Break Free”. Zmarła 21 stycznia 2012 r. Pochowana została na warszawskich Powązkach.