Instrukcja obsługi... miasta. Nowa wersja poradnika dla mieszkańców

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Gdzie wyrobić dowód osobisty? Jak otrzymać wyprawkę? Gdzie zgłosić się po odbiór odpadów komunalnych? Jak znaleźć lekarza? Miejscy urzędnicy zebrali setki pytań, jakie zadajemy sobie każdego dnia funkcjonowania w Krakowie. W efekcie powstała kolejna edycja poradnika “Kraków 2023. Instrukcja Obsługi”.

To już czwarta edycja Instrukcji obsługi miasta. W publikacji znalazły się najważniejsze tematy związane z życiem w stolicy Małopolski i różnymi jego aspektami - edukacją, ochroną zdrowia, pomocą społeczną, bezpieczeństwem, kulturą, sportem i rekreacją.

To kompendium wiedzy o mieście - od rzeczy podstawowych jak sprawy administracyjne, zgłoszenie narodzin dziecka, becikowe, wyprawkę - po rzeczy, z którymi mamy do czynienia znacznie rzadziej, związanymi z większymi formalnościami, czyli z ofertą pomocową, świadczeniami, pomocą prawną. Ten przewodnik ma przeprowadzić przez wszystkie urzędowe formalności - i znakomicie sobie z tym radzi, już na wstępie dzieląc się intuicyjnie na najważniejsze sekcje tematyczne, dzięki czemu łatwo znaleźć najważniejsze informacje.

Poradnik podzielono na kolorystyczne sekcje, odpowiadające podziałowi najważniejszych spraw w mieście. Niebieska sekcja “Moje miasto KRAKÓW” wprowadza w meandry spraw urzędowych, tłumacząc jak najprościej załatwić sprawy urzędowe, jak korzystać z miejskiej komunikacji, do jakich służb zwracać się o pomoc, czy jak wyjść z własnymi inicjatywami w budżecie obywatelskim.

Kolor fioletowy zarezerwowany jest dla części “Moje miasto EDUKUJE”, która opisuje nie tylko system placówek przedszkolnych i szkolnych, ale także informuje, gdzie szukać wsparcia i pomocy. Różowa sekcja “Moje miasto POMAGA”, opisuje jak pozyskać różnego rodzaju finansowe i niefinansowe formy wsparcia socjalnego, zaś w czerwonej części “Moje miasto INSPIRUJE”, czytelnicy znajdą informacje o bibliotekach, centrach aktywności seniora, pełen przegląd najważniejszych instytucji kultury czy wykaz krakowskich parków i obiektów sportowych.

– Publikacja ma być nie tylko przewodnikiem urzędowym, ale także inspiracją do tego, w jaki sposób spędzać czas w mieście. Z jednej strony instrukcja ma za zadanie pomóc w znalezieniu rozwiązań dla swoich problemów i potrzeb. Z drugiej, uświadamia, jak dużym i żywym organizmem jest Kraków i jak wiele osób na co dzień pracuje, by żyło się w nim lepiej. To jest publikacja kierowana w zasadzie do wszystkich i warto by swój egzemplarz w domu miał każdy krakowianin i każda krakowianka – dodaje Monika Chylaszek, Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Krakowa.

Przewodnik “Kraków 2023”. Instrukcja obsługi”, dostępny będzie w filiach urzędu miasta, Punktach Obsługi Mieszkańca w galeriach handlowych, następnie w miejskich jednostkach kulturalnych, bibliotekach, radach dzielnicy. Dla bardziej scyfryzowanych osób Urząd Miasta przygotował wersję elektroniczną w formacie idealnym do oglądania na ekranach komputera i smartfonów, a także wersję gotową do samodzielnego wydruku.

Przewodnik do pobrania jest również w wersji elektronicznej - kliknij TUTAJ.