Weekend pełen atrakcji: Noc Kin Studyjnych, Navigator Festival i Dzień Dobry ICE Kraków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bezpłatne atrakcje filmowe w krakowskich kinach studyjnych, święto podróżników w Nowohuckim Centrum Kultury oraz wystawa niezwykłych roślin w EXPO Kraków. W ten weekend będzie się działo!

Noc Kin Studyjnych

W sobotę odbędzie się pierwsza z cyklu Krakowskich Nocy – Noc Kin Studyjnych. W programie tematyczne maratony filmowe, prelekcje i spotkania z twórcami, warsztaty, pokazy dla najmłodszych oraz kinowa gra miejska. Bezpłatne atrakcje przygotowały wszystkie kina studyjne – Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, Kika i Sfinks.

Bezpłatne wejściówki (maksymalnie dwie na jedną osobę) można odbierać w kasach kin od 12 kwietnia. Szczegółowy program wydarzenia w poniższym artykule.

Podgórska Wyprzedaż Garażowa

Stowarzyszenie PODGORZE.PL oraz Fundacja Targ Pietruszkowy zapraszają w sobotę, 15 kwietnia, na plac Niepodległości, gdzie odbędzie się Podgórska Wyprzedaż Garażowa. To doskonała okazja, by podarować drugie życie przedmiotom, których ktoś już nie potrzebuje.

Podgórska Wyprzedaż Garażowa rozpocznie się o godz. 14:30 i potrwa do 17:00.

Dzień dobry ICE Kraków

Warsztaty filmowe, wiosenne witraże, ilustracje pełne emocji i skręcanie balonów, a na koniec seans filmu „Sing”. W sobotę, 15 kwietnia, między godziną 10:00 a 14:00 odbędzie się wiosenna odsłona Dzień Dobry ICE Kraków.

Przez cały dzień na dzieci będzie czekało stanowisko do malowania twarzy i skręcania balonów oraz plac zabaw z ogromnymi puzzlami i torami przeszkód zorganizowany przez Kids in Kraków. O godzinie 13.00 zaprezentowany zostanie film animowany „Sing”.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Wejściówki obowiązują jedynie na projekcję filmu.

Kwiatek za kwiatek

Muzeum Krakowa zaprasza wszystkich miłośników roślin domowych na wymianę kwiatową, która odbędzie się w sobotę w Muzeum Podgórza.

– Jeśli macie jakieś roślinne nadwyżki, kwiatki z którymi nie możecie się dogadać, albo z jakichś powodów nie możecie ich trzymać, doniczki lub osłonki, to przynieście je do muzeum. W zamian będziecie mogli adoptować inne roślinki, a także wymienić się doświadczeniami na temat hodowli kwiatów – zachęcają organizatorzy.

Na uczestników będzie także czekał roboczy stół – na wypadek, gdyby trzeba było coś szybko przesadzić. Wymiana rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 16:00.

Navigator Festival

14 i 15 kwietnia w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się wydarzenie dedykowane tym, dla których podróżowanie, odkrywanie zakątków świata i poznawanie nowych kultur stanowi pasję życia.

W programie filmowy wieczór, spotkania z podróżnikami, warsztaty oraz targi. W ramach festiwalu uczestnicy będą mogli obejrzeć również wystawę fotografii Bożeny Budzyńskiej, która od 6 lat realizuje swój artystyczny projekt BB Lady in red, fotografując najpiękniejsze zakątki świata i pokazując go oczami tajemniczej kobiety w czerwonej sukience.

Ekspozycja będzie prezentowana w Szarej Galerii Centrum w NCK do 3 maja 2023 roku. Wstęp wolny.

Niezwykłe rośliny w EXPO Kraków

W weekend EXPO Kraków opanują różnokolorowe rośliny z całego świata. Na odwiedzających czekać będą pachnące kwiaty orchidei, unikatowe sukulenty czy drzewa bonsai. Oprócz strefy targów z roślinami z całego świata zaplanowano pokazy, prelekcje oraz warsztaty. Co więcej, będzie można zobaczyć również wystawę roślin mięsożernych.

– Z wyjątkowych okazów z całego świata, zbudujemy przepiękną, krwiożerczą dżunglę, w której zbuntowana część flory będzie szukała swojego pożywienia! Tylko tutaj będziesz miał okazję stanąć oko w oko z najbardziej groźnymi roślinami na ziemi – przekonują organizatorzy.

Zakup jednego biletu uprawnia do wejścia na trzy imprezy (Światową Wystawę Orchidei, Bonsai i Sukulentów, Potworne Cuda – czyli niesamowitę wystawę roślin mięsożernych oraz PLANTPORN – wielkie targi roślin kolekcjonerskich). Organizatorzy zapraszają w sobotę i niedzielę od godz. 10:00 do 18:00.

Premiera w Teatrze Bagatela

Reżyser Andrzej Saramonowicz połączył słynną jednoaktówkę Mrożka z własnym tekstem. W ten sposób powstała sztuka „Policja. Noc zatracenia”, którą krakowscy widzowie będą mogli zobaczyć już weekend w Teatrze Bagatela.

– Zależało mi, by pokazać, że istnieje jakaś łączność między artystami, że można ze sobą korespondować. Sztuka z 1958 roku napisana przez Mrożka, która w ostatnich latach wyjątkowo się zaktualizowała, może też współbrzmieć z tekstem współczesnym, zawierającym oczywiście wszystko to, co charakterystyczne dla Mrożka, czyli teatr absurdu – tłumaczy Andrzej Saramonowicz, reżyser spektaklu „Policja. Noc zatracenia”.

Premierowy pokaz zaplanowano na sobotę, jednak sztukę będzie można zobaczyć także w piątek i niedzielę.

Targi Kogel Mogel

„Podaruj drugie życie starym przedmiotom” to hasło przyświecające wiosennej edycji Targów Vintage i Retro Kogel Mogel. Wielkie święto mody vintage odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 16 kwietnia, w klimatycznej przestrzeni krakowskiego HEVRE.

Wszystkich miłośników najnowszych trendów, kolekcjonerów oraz zwolenników stylu życia „zero waste” organizatorzy zapraszają w godz. 12:00–18:00. Wstęp wolny.

Mapping na fasadzie Pałacu Potockich

W sobotę 15 kwietnia mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli zobaczyć multimedialne widowisko poświęcone twórczości Jerzego Nowosielskiego. Dzieła ikonopisarza zostaną wyświetlone na fasadzie Pałacu Potockich.

Koncepcja i narracja pokazu opiera się na trzech głównych motywach obecnych w malarstwie Jerzego Nowosielskiego: rzeczywistości empirycznej (sfera świeckości świata i człowieka), rzeczywistości zbawionej (sfera religijna – architektura cerkiewna) oraz erotyce (tzw. figuracja erotyczna, kobieta, cielesność, seksualność, akt). Całość zwieńczy autoportret artysty.

Mapping na fasadzie Pałacu Potockich rozpocznie się o godz. 20:00.

Koncert paschalny na Wzgórzach Krzesławickich

Ośrodek Kultury Kraków–Nowa Huta zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławicach”. Podczas koncertu zagra Orkiestra Symfoniczna Afidare Musicae pod dyrekcją Pawła Lelka oraz organista Paweł Moszkowicz. Zgromadzeni będą mogli usłyszeć utwory m.in. George’a Friderica Handela, Edwarda Elgara oraz Charles’a Turnemire.

– Wielkanoc to najważniejsze święta całego roku liturgicznego. Kościół uroczyście celebruje radość z wielkiego dzieła odkupienia między Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego a Niedzielą Zesłania Ducha Świętego. W tym okresie obchodzimy także święta Miłosierdzia Bożego oraz Wniebowstąpienia Pańskiego. Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez brzmień tradycyjnych pieśni czy najsłynniejszych dzieł literatury muzycznej. A to dlatego, że muzyka jest artystycznym środkiem przekazu, potrafi oddać charakter przeżywania – w tym przypadku – wydarzeń podniosłych i majestatycznych z jednej strony oraz radosnych i niosących nadzieję z drugiej – mówi Marek Walczak, kierownik artystyczny cyklu.

Koncert odbędzie się w niedzielę o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Misteria Paschalia – czas na finał

Przed nami ostatni koncert w ramach tegorocznego festiwalu Misteria Paschalia. 16 kwietnia w obchodzoną w obrządku wschodnim Wielkanoc wystąpi Ensemble Irini, młody zespół wokalny z Francji założony przez Lilę Hajosi.

Publiczność będzie mogła usłyszeć utwory łączące muzykę Wschodu i Zachodu, zestawione w alegoryczną narrację o paralelnych losach XV-wiecznych Florencji i Gruzji, którymi w podobnym czasie wstrząsnęły tragiczne wydarzenia. Koncert odbędzie się o godz. 18:00 w auli bł. Jakuba w klasztorze franciszkanów.

Drzewka emausowe w Pałacu Krzysztofory

Przypominamy, iż w Pałacu Krzysztofory można oglądać drzewka emausowe przygotowane przez mieszkańców Krakowa i okolic w ramach konkursu. Jeszcze przed II wojną światową te specyficzne ozdoby można było znaleźć na straganach podczas wiosennych odpustów. Nawiązywały do dawnych obrzędów oraz zwyczajów mieszkańców podkrakowskich wsi.

– Nasi przodkowie, jeszcze w czasach przedchrześcijańskich, wierzyli, że na wiosnę dusze zmarłych powracają na ziemię pod postaciami ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko w swojej symbolice ma także przypominać to odwieczne odradzanie się życia, kiedy drzewa po zimie pokrywają się liśćmi, ptaki zakładają gniazda i przyroda budzi się do życia – tłumaczy Maria Lempart, kierownik Domu Zwierzynieckiego, oddziału Muzeum Krakowa.

Drzewka będzie można oglądać do 14 maja.