Ekologicznie, filmowo i z dreszczykiem emocji. Przed nami Noc Kin Studyjnych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, Kika i Sfinks zapraszają widzów na szereg filmowych atrakcji w ramach 4. Nocy Kin Studyjnych. Darmowe wejściówki można już odbierać w kasach kin.

Od najbliższej soboty aż do października co miesiąc mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli korzystać z oferty kulturalnej miasta ujętej w wyjątkową formę nocnych wydarzeń. Projekt składa się z siedmiu odsłon: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Tańca, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra, Noc Poezji oraz Noc Kin Studyjnych.

– Wstęp jest bezpłatny lub za przysłowiową złotówkę, bo tym charakteryzuje się cykl Krakowskich Nocy. Przygotowujemy bogatą ofertę bazując przede wszystkim na zasobach krakowskich. Podczas każdej nocy staramy się również, by odbywały się wydarzenia towarzyszące. Tym samym oprócz seansów kinowych widzowie będą mogli wziąć udział w różnego rodzaju spotkaniach, warsztatach czy grze miejskiej − podkreśliła podczas konferencji prasowej Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Cykl Krakowskich Nocy zainauguruje Noc Kin Studyjnych, która odbędzie się już w najbliższą sobotę 15 kwietnia. W wydarzenie zaangażowały się wszystkie kina studyjne działające w Krakowie, a więc Kino Pod Baranami, Kijów, Mikro, Paradox, Agrafka, podgórska Kika i nowohucki Sfinks. W programie nie tylko tematyczne pokazy filmowe, ale także warsztaty, spotkania i specjalne atrakcje dla najmłodszych.

Ekologia w roli głównej

Kino Kijów zaprosi widzów na wydarzenia związane z tematem ekologii. Na początek ekowarsztaty dla dzieci, a następnie pokaz animacji „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”.

– Za tydzień równo od Nocy Kin Studyjnych obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, więc w sposób naturalny pomyśleliśmy, by korespondować z tym wydarzeniem, ponieważ tematy ekologiczne coraz mocniej przebijają się do świadomości widzów − wyjaśnił Miłosz Horodyski, prezes zarządu spółki Apollo Film, do której należą kina Kijów i Mikro.

„Rzeka” oraz „Simona” to z kolei propozycje filmowe dla dorosłych. − Dzisiaj już można powiedzieć, że nie ma rzek, które nie są poddane modyfikacjom człowieka, które nie mają zmienionych koryt. Przez perspektywę rzeki możemy zobaczyć, w jaki sposób człowiek ingeruje w planetę, która nie jest naszą własnością, jak podkreśla kolejna bohaterka filmu Simona Kossak, która postanowiła zaszyć się w Puszczy Białowieskiej. Jej zasługą jest m.in. ochrona dzikich gatunków i zmiana podejścia do łowiectwa − dodał Miłosz Horodyski.

Muzycznie i z dreszczykiem emocji

Kwiecień jest miesiącem zarówno urodzin, jak i śmierci Krzysztofa Komedy, wybitnego kompozytora i pianisty jazzowego. Kino Kika postanowiło więc przypomnieć widzom filmy, do których artysta skomponował muzykę. Na ekranie „Do widzenia, do jutra...” oraz „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy z Tadeuszem Łomnickim w roli głównej. Wcześniej zaś najmłodsi widzowie będą mogli zobaczyć francusko-szwajcarsko-belgijski film animowany „Yuku i magiczny kwiat”.

Z kolei Kino Mikro opowie o krakowskich mordercach. W programie pokaz dokumentów z cyklu „Polscy. Seryjni” – Karol Kot i Władysław Mazurkiewicz oraz spotkanie z twórcami serialu Piotrem Litką i Przemysławem Semczukiem. Po północy zaprezentowany zostanie film „Czerwony pająk”. To wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku.

Maratony, spotkania, warsztaty

W programie tegorocznej Nocy Kin Studyjnych nie mogło zabraknąć maratonów filmowych. Kino Pod Baranami przygotowało dla młodych widzów (w wieku 14-18 lat) dyskusję, quiz z nagrodami, a także pokaz dwóch filmów „Jutro albo pojutrze” oraz „Najlepsze lata”. Nocny maraton filmowy rozpocznie się o godz. 23:15 i potrwa do około 4:30.

Jeśli chodzi o maratony tematyczne, w Sfinksie zaprezentowane zostaną produkcje z udziałem Penelope Cruz: „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara”, „Wszyscy wiedzą” oraz „24 godziny” (pokaz przedpremierowy). Wcześniej odbędą się warsztaty dla dzieci 8-12 lat związane z animacją filmową.

Natomiast w Paradoxie widzowie będą mogli poznać znaczenie kostiumu filmowego. A to za sprawą tytułów „Cruella” i „Spragnieni miłości” oraz dyskusji „O czym mówią nam kostiumy” z udziałem Diany Dąbrowskiej. Na zakończenie odbędzie się pokaz filmu „Służąca”. To przewrotny thriller oparty na bestsellerowej powieści Sarah Waters „Złodziejka”.

„Kobieta na dachu” oraz trzy krótkometrażowe produkcje „Victoria”, „Wróbel” i „Followers. Odpalaj lajwa” to z kolei propozycje kina Agrafka. Po seansie „Kobiety na dachu” odbędzie się spotkanie z Dorotą Pomykałą, aktorką związaną ze Starym Teatrem w Krakowie i laureatką Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2023 za najlepszą rolę kobiecą w filmie „Kobieta na dachu”. Spotkanie poprowadzi Anita Piotrowska, krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”.

Filmowy Kraków

W sobotę 15 kwietnia odbędzie się także Kinowa Gra Miejska. – Hasłem przewodnim w tym roku jest „Filmowy Kraków”. Oprócz tego, że uczestnicy odwiedzają wszystkie kina studyjne, to również mają za zadanie odwiedzenie miejsc, które są w jakiś sposób związane z filmami bądź reżyserami. Startujemy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki i tam też kończymy – zdradził Robert Skrzydlewski, prezes Fundacji Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, która prowadzi kina studyjne Kika i Agrafka w Krakowie.

Gra miejska rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 14:30.

Na tegoroczną edycję wydarzenia kina studyjne przygotowały blisko półtora tysiąca bezpłatnych wejściówek (maksymalnie dwie na osobę), które od 12 kwietnia można odbierać w kinowych kasach. Szczegółowy program 4. Nocy Kin Studyjnych dostępny TUTAJ.

News will be here