Wystawy, spektakle, pokazy i koncerty. Przed nami kolejna edycja Krakowskich Nocy

Noc Muzeów 2022, mapping na budynku historycznej Zajezdni fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zwiedzanie muzeów i świątyń, seanse, spektakle, koncerty, pokazy taneczne oraz spotkania poetyckie. To wszystko złoży się na tegoroczny cykl Krakowskich Nocy. Pierwsza z nich już 15 kwietnia.

Spotkanie z krakowską kulturą

Celem projektu jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze poprzez tworzenie atrakcyjnej oferty, adresowanej do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów, a także promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.

Projekt składa się z siedmiu odsłon: Noc Muzeów (realizowana od 2004 r.), Noc Teatrów (od 2007 r.), Noc Tańca (od 2018 r.), Noc Jazzu (od roku 2007 r.), Noc Cracovia Sacra (od 2008 r.), Noc Poezji (od 2011 r.) oraz Noc Kin Studyjnych (od 2020 r.).

− Krakowskie Noce to wiele ciekawych wydarzeń. To szansa na bezpośrednie spotkanie z krakowską kulturą w wielu odsłonach, nieraz zaskakujących. Podczas tych wydarzeń razem z partnerami wychodzimy, często dosłownie, z naszą ofert kulturalną bezpośrednio do mieszkańców i gości. Jesteśmy na ulicach, placach miasta, otwieramy szeroko drzwi do teatrów, sal koncertowych, kin studyjnych, a także kościołów czy miejsc związanych z poezją. Dlatego już teraz zachęcam do zanotowania terminów poszczególnych Nocy i zaplanowania udziału w odsłonach cyklu – zaprasza Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Terminy tegorocznych Krakowskich Nocy:

  • Noc Kin Studyjnych: 15 kwietnia
  • Noc Muzeów: 19 maja
  • Noc Tańca: 3 czerwca
  • Noc Teatrów: 17 czerwca
  • Noc Jazzu: 15 lipca
  • Noc Cracovia Sacra: 14 i 15 sierpnia
  • Noc Poezji: 6-8 października

Program każdej Nocy zbudowany jest wokół tematu przewodniego bądź prezentuje premiery, projekty ostatniego sezonu artystycznego. Wstęp na wszystkie wydarzenia, zarówno w siedzibach instytucji, jak i w plenerze, jest bezpłatny lub kosztuje przysłowiową złotówkę. Każdego roku w projekcie uczestniczy ponad 180 tys. odbiorców.

Organizatorem cyklu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który przygotowuje poszczególne odsłony we współpracy z instytucjami kultury i partnerami. Aktualnie zbierane są propozycje wydarzeń, które mogłyby zostać włączone do programu Nocy Tańca (termin przekazywania propozycji upływa 31 marca, szczegółowe informacje tutaj) oraz Nocy Teatrów. W tym przypadku organizatorzy także czekają na pomysły do końca marca. Szczegóły dostępne tutaj.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.