Getto przestało istnieć. O likwidacji „żydowskiej dzielnicy” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na plenerową wystawę poświęconą 80. rocznicy likwidacji krakowskiego getta. Ekspozycję można oglądać do końca marca na placu Bohaterów Getta.

Gdy nad ranem 13 marca 1943 roku oddziały Sonderdienstu wkroczyły na teren „żydowskiej dzielnicy”, nikt nie spodziewał się, że życie straci od 2 do 3 tysięcy mieszkańców, a pozostałe 6-8 tysięcy zostanie wywiezionych do obozu Plaszow. W ciągu 48 godzin funkcjonujące od dwóch lat krakowskie getto zostało zniszczone.

Za likwidację odpowiedzialny był dowódca SS i policji w Krakowie SS-Sturmbannführer Wilhelm Haase, a do jej bezpośredniego przeprowadzenia wyznaczył komendanta obozu ZAL Plaszow Amona Götha. Podczas dwudniowej akcji likwidacyjnej okrucieństwo Niemców przekroczyło wszelkie możliwe granice.

Getto przestało istnieć

Muzeum Krakowa postanowiło uczcić tę wyjątkowo dramatyczną rocznicę poprzez serię wydarzeń edukacyjnych oraz trzy wystawy. Jedną z nich możemy już oglądać. Na placu Bohaterów Getta pojawiły się bowiem plansze opowiadające o likwidacji „żydowskiej dzielnicy” oraz sytuacji przed akcją marcową.

— Dopełnieniem narracji jest przedstawienie historii wybranych ofiar oraz sprawców, możliwych sposobów na wydostanie się z krakowskiego getta podczas jego likwidacji oraz historii tego miejsca po akcji marcowej — wyjaśnia Muzeum Krakowa.

Wystawa „Getto przestało istnieć. W 80. rocznicę likwidacji żydowskiej dzielnicy” zlokalizowana jest nieopodal zrekonstruowanego budynku dworca na placu Bohaterów Getta – miejsca koncentracji ludności żydowskiej przed transportem do obozów koncentracyjnych.

Amon Göth, likwidator getta w Krakowie, odpowiedział za swe zbrodnie podczas procesu przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w 1946 roku. Został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 13 września 1946 roku w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

News will be here