Napoje z procentami i tytoń podrożeją

fot. Krzysztof Kalinowski

Ministerstwo Finansów planuje wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Akcyza zostanie podwyższona o 10% w 2022 roku, a co roku do 2027 roku będzie zwiększana o 5%.

Podwyżkami zostaną objęte wszystkie wyroby alkoholowe poza cydrem i perry. Na razie podwyżek nie muszą się obawiać użytkownicy e-papierosów.

– W odniesieniu do wyrobów alkoholowych, ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych – tłumaczy ministerstwo na stronie kprm.pl.

Wyjątkiem będą wyroby z jabłek i gruszek nie przekraczające 5% mocy. Ministerstwo finansów informuje, że producenci będą płacić 97 zł od hektolitra gotowego produktu. Ma to pomóc w rozwoju tego rynku i pośrednio sektora sadowniczego.

– Wyłączenie obejmuje także akcyzę na płyny do papierosów elektronicznych i cygara, i cygaretki, na które już obecnie stawki są wysokie w stosunku do innych wyrobów tytoniowych, a także na tle UE – czytamy w uzasadnieniu.

Ostatnia zmiana stawek akcyzy była z początkiem roku 2020 i również wynosiła 10%.