Naprawa wzroku w 15 minut! Postaw na laserową korekcję wzroku

Wady widzenia takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm stały się już właściwie nieodłączną częścią współczesnego świata. Według prognoz ekspertów, z biegiem lat będą występowały u coraz większego procentu ludzkości. Na szczęście jest prosty sposób, by odzyskać zdrowie: laserowa korekcja wzroku.

Dlaczego Twoje oko nie widzi ostro - czyli kilka słów o wadach widzenia

Nasze oczy to niezwykle skomplikowane narządy. Dzięki nim możemy oglądać otaczający nas świat - pełen głębi, kształtów i kolorów. Nic więc dziwnego, że aby mogły sprawnie funkcjonować, każdy ich element musi działać bez zarzutu. Niestety, jednym z najczęstszych problemów, które nas dotykają są wady wzroku. Powodują one nieprawidłowe załamywanie się światła wpadającego do oka – zamiast trafiać tam gdzie powinno (czyli w jeden, konkretny punkt siatkówki), pada obok:

- za siatkówką – w przypadku nadwzroczności;

- przed nią – w przypadku krótkowzroczności;

- w dwóch lub więcej jej punktach – w przypadku astygmatyzmu.

W efekcie widziany obraz staje się nieostry – i pogarsza się w miarę postępów wady. Ale dlaczego w ogóle dochodzi do jej rozwoju? Przyczyny mogą być różne, jednak do zdecydowanie najczęstszych należą zaburzenia funkcjonowania soczewki lub rogówki i nieprawidłowe wymiary gałki ocznej.

Leczenie na miarę XXI wieku - czyli czym jest laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to odpowiedź współczesnej medycyny na postępujący problem wad widzenia. Wystarczy jeden prosty zabieg, aby pacjent mógł odzyskać pełnię ostrości obrazu – i to bez konieczności stosowania okularów lub soczewek kontaktowych! Jak to możliwe? Wszystko za sprawą wiązki lasera – przy jej pomocy lekarz odpowiednio kształtuje powierzchnię rogówki pacjenta. Dzięki temu ogniskujące się w oku światło może trafiać prosto na siatkówkę, a to – jak już wiemy – pozwala ostro widzieć. Co najlepsze, taki zabieg jest również dla pacjenta bardzo wygodny:

nie trwa długo – zajmuje tylko ok. 15 minut;

- jest bardzo bezpieczny – powikłania należą do rzadkości, a do tego nie są zbyt nasilone i najczęściej mają charakter przemijający;

jest zupełnie bezbolesny – dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia (narkoza nie jest potrzebna);

po jego wykonaniu można wrócić do domu – laserową korekcję wzroku wykonuje się ambulatoryjnie, bez konieczności pozostawania w klinice lub szpitalu.

Różnymi drogami do celu - czyli jakie są metody laserowej korekcji wzroku?

Istnieje kilka technik wykonywania laserowej korekcji wzroku. Do najczęściej stosowanych zaliczamy:

Metody powierzchowne – np. EBK, transPRK, PRK. Pierwszym ich etapem jest abrazja, czyli usunięcie nabłonka rogówki (spokojnie – z czasem odrasta!). W ten sposób lekarz uzyskuje dostęp do jej właściwej części i może rozpocząć korekcję. Metody powierzchowne są szczególnie polecane osobom narażonym na urazy okolicy oka (np. ze względu na wykonywany zawód lub aktywnie uprawiany sport).

Metody głębokie – np. FemtoLASIK vOptimum, FemtoLASIK vDesign. W odróżnieniu od poprzednich, w ich przypadku nie wykonuje się abrazji – zamiast tego wytwarzany jest płatek rogówki, po którego odchyleniu można dostać się do jej głębszych warstw. Z tego powodu nazywane są też płatkowymi. Charakteryzuje je szybszy czas rekonwalescencji i możliwość korekcji nawet bardzo dużych wad widzenia.

Metodę ReLEx® SMILE – to jeden z najnowszych rodzajów laserowej korekcji wzroku, skuteczny w usuwaniu krótkowzroczności i astygmatyzmu. Choć wszystkie metody charakteryzują się małą inwazyjnością, ReLEx® SMILE jest pod tym względem na pierwszym miejscu.

Wszystkie opisywane metody zabiegów znajdziesz w ofercie Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica. Więcej na temat rodzajów laserowej korekcji wzroku i różnic między nimi przeczytasz na stronie https://vidiummedica.pl/czym-rozni-sie-metoda-femtolasik-od-metody-relex-smile/

Kto się kwalifikuje, a kto nie - czyli kilka słów o przeciwwskazaniach do zabiegu

Laserowa korekcja wzroku może usunąć do -12 dioptrii krótkowzroczności, do +6 dioptrii nadwzroczności oraz do 6 dioptrii astygmatyzmu. Przed zabiegiem pacjenta czeka kilka krótkich badań (łącznie ok. 1,5-3 h), które pomagają lekarzowi poznać parametry oka danej osoby i wykluczyć obecność przeciwskazań do korekcji takich jak np.:

o   nieustabilizowana wada widzenia;

o   niektóre choroby wzroku, np. jaskra, zaćma, trwające stany zapalne rogówki, retinopatia cukrzycowa;

o   patologiczne zmiany na rogówce (np. stożek rogówki, dystrofie);

o   skłonność do tworzenia się bliznowców;

o   niektóre choroby autoimmunologiczne i silne alergie;

o   ciąża i okres karmienia piersią.

Jeśli nawet występuje u Ciebie któreś z powyższych przeciwwskazań, nie martw się - nie wszystko stracone! Istnieją jeszcze inne nowoczesne sposoby walki z wadami wzroku – refrakcyjna wymiana soczewki lub wszczepienie soczewek fakijnych, również pozwalające na odzyskanie ostrego obrazu z jednoczesnym pozbyciem się okularów. Do tego - podobnie jak laserowa korekcja wzroku – one także są krótkie, bezpieczne i całkowicie bezbolesne.

O kwalifikacji na zabieg laserowej korekcji wzroku przeczytasz również tutaj: https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/czy-kwalifikuje-sie-zabieg/

comments powered by Disqus