Narodowe Czytanie pod kopcem Kościuszki. „Moralność Pani Dulskiej” przeczytają m.in. Ewa Wachowicz i Tomasz Organek

W tym roku Narodowe Czytanie w Krakowie odbędzie się również pod kopcem Kościuszki. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dziesiąta edycja Narodowego Czytania już 4 września. Tegoroczną lekturą jest „Moralność Pani Dulskiej”. W Krakowie wspólne czytanie książki odbędzie się pod kopcem Kościuszki i w Teatrze Słowackiego.

Wielkie czytanie z Biblioteką Kraków rozpocznie się o godz.13.00 przed Muzeum Kościuszkowskim.

– Biblioteka postanowiła uczcić 115-lecie powstania dramatu epokowym wejściem – prawdziwym, nie udawanym – rodziny Dulskich na szczyt kopca Kościuszki – mówi Piotr Wasilewski z Biblioteki Kraków.

Wydarzenie będzie również transmitowane online na kanale YouTube Biblioteki Kraków i do Centralnej Biblioteki w Wilnie.

„Moralności Pani Dulskiej” Zapolskiej przeczytają: dziennikarka i producentka telewizyjna, autorka książek kulinarnych Ewa Wachowicz (Aniela Dulska), dwukrotna medalistka olimpijska w wioślarstwie Maria Sajdak (Hanka), piosenkarz Tomasz Organek (Zbyszek) i pełnomocnik prezydenta ds. kultury Robert Piaskowski (Felicjan Dulski). Pozostałe role odtworzą aktorki z Teatru Ab Intra działającego przy Nowohuckim Centrum Kultury. W trakcie wydarzenia wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

Jak informuje Biblioteka Kraków, czytanie pod kopcem Kościuszki odbędzie się z zachowaniem wytycznych sanitarnych. W strefie publiczności będą obowiązywać maseczki. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Czytanie z Teatrem Słowackiego

Do wspólnego czytania zaprasza również Teatr Słowackiego. Wydarzenie odbędzie się na pl. św. Ducha – aktorki i aktorzy będą czytać fragmenty dzieła Zapolskiej z balkonu teatru. A będą to: Dominika Feiglewicz, Karolina Kamińska, Marta Konarska, Magdalena Osińska, Natalia Strzelecka, Marta Waldera, Krzysztof Piątkowski i Tomasz Wysocki.

Początek o godzinie 12.00. Wstęp wolny.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. W grudniu tego samego roku miała miejsce prapremiera w Teatrze Miejskim w Krakowie. Następnie sztukę wystawiono w Warszawie, a później we Lwowie. Utwór zyskał ogromną popularność i jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł pisarki.

News will be here